Політика 2014-05-26 11:58 Буткевич Богдан
  ▪  

Після виборів: «Батьківщина» сумує, але готується до контрнаступу

Дива, на яке, здається, розраховувала Юлія Тимошенко, коли йшла на ці вибори, не сталося – з величезним відривом перемагає її головний конкурент. В штабі БЮТ з самого початку його роботи панувала якась сумна покірливість долі – всі розуміли, що нинішня провальна кампанія явно програна, і треба якось зберегти обличчя.

Власне, що у Тимошенко немає жодних шансів, було зрозуміло вже навіть з місця, де був розташований штаб та прес-центр – в «Президент-отелі» на вулиці Госпітальній, побудови кінця 1980-х років. Тоді він, може, й здавався розкішним, але зараз є явним анахронізмом з чудернацькими розписами на стінах, радянських плитах та непрацюючими розетками. Досить недолуго виглядали також й майки від штабу БЮТ, на яких була зображена ЮВТ, стилізована під Че Геварру з беретиком на голові та картинки Енді Воргола. Враховуючи, що подібні варіації на тему в Україні не робив тільки лінивий, то креативом й не пахне.

З обіду, коли відкрилися двері прес-центру, в штабі панувала лінива атмосфера – всі функціонери розуміли, що цей день якось треба пережити, журналісти сумно блукали у пошуках хоч якихось спікерів та інформації, охоронці, яких було чимало, відверто позіхали та не знали, кого й від чого охороняти, нечисленні офіціанти лінувалися навіть змінювати серветки на столах, де, натомість, не було нічого окрім кави та чаю. Поодинокі появи дуже спокійно, навіть елегійно налаштованого Сергія Соболєва, який до вечора був чи не єдиним представником депутатського корпусу, що з’являвся в штабі, тільки підтверджували, що в БЮТі ніхто ні на що не сподівається. Коли ж Соболєв ще й заявив, що, усупереч усталеним традиціям, червоно-сердечні навіть не будуть вести паралельного підрахунку голосів, стало зрозуміло, що все, що діється в прес-центрі – чиста формальність.

Читайте також: Ніч у штабі Порошенка: веселий Перший, сумний Другий і декрет про нове життя

Головною інтригою, натомість, залишалося питання, чи визнає Юлія Тимошенко свою поразку і  чи не захоче оскаржувати її в суді. Особливо гостро це питання постало після публікації даних екзит-полів, згідно з якими Порошенко не просто перемагав, а ще й в першому турі. Ближче до вечора в VIP-залі почали з’являтися хоч якісь люди – приїхав Сергій Власенко, промайнули Андрій Павловський та Олексій Мустафін, раптом вигулькнув Микола Катеринчук, що пролетів повз Київраду як фанера над Парижем,  й який на запитання здивованих журналістів, мовляв, що він тут робить, фарисейські заявив, що «як завжди з народом». Взагалі, «Батьківщина» здивувала навіть тим, що зробила окремі зали для журналістів та депутатів – тренду на демократизацію тут явно не розуміють. Порадували також й охоронці, які не тільки не пускали пресу до залу для обраних, а навіть відганяли їх від входу.

Читайте також: Вибори, яких могло не бути: черги, закриті дільниці та «переконлива відповідь» українців

Зрештою, лідер «Батьківщини» таки приїхала і швиденько вийшла на сцену у супроводі чоловіка, доньки та «почту» із Власенка, Жданова, Павловського, Мустафіна, Кужель, Шевченко тощо. Одразу наголосила, що вибори визнає, як і свою поразку, а також в черговий раз нагадала про референдум про НАТО, який треба проводити. До речі, як підтвердили нам потім в кулуарах депутати вію БЮТ, саме тема НАТО стане одним з наріжних каменів майбутньої парламентської кампанії ЮВТ. Цікаво також те, що всі опитані експерти та депутати були дуже здивовані, наскільки спокійно, навіть стоїчно сприйняла «леді Ю» свою поразку – мовляв, це справді вибір українців. Понад те,  тимошеннківці настільки миролюбні, що навіть не збираються йти в опозицію до Петра Порошенка. Так, наприклад, нардеп Андрій Шевченко заявив, що вони збираються співпрацювати з Порошенком. Але при цьому, в розмовах не на диктофон бютівці кажуть, що насправді з Порошенко буде війна, в якій, до речі, вони цілком матимуть шанси якщо не на повну перемогу, то на певний реванш. Особливо враховуючи, що в областях біло-сердечні займають досить могутні позиції. Тим більше, як влучно підмітив політтехнолог БЮТ Тарас Березовець, опозиціонер – це найкраща роль для ЮВТ.

Читайте також: Тігіпко: ми з Партією регіонів не спілкуємося

Щоправда, як твердять злі язики, найближчим часом Юлія Володимирівна зіткнеться з величезними проблемами в парламенті. Адже половина її фракції вже відкрито співпрацює з Порошенком, й цілком можливо, що лави «Батьківщини» знов будуть підкошені як в 2010-2011 роках. Тож, миролюбна риторика може бути й прикриттям на випадок чергового «тушкування» біло-сердешних.

Трохи згодом до VIP-залb навідалися Арсеній Яценюк та Арсен Аваков – хочеться написати «висловити співчуття», хоча насправді скоріше це був візит ввічливості. Потім всі присутні настільки швидко почали мігрувати в бік штабу Порошенка, що штабні навіть змушені були скоротити й так недовгу програму брифінгів – о 22-00  пан Жданов в черговий раз сказав, що всім дякую, й після того все було закінчено. Сумні, але ще далеко не переможені «гвардійці Тимошенко» пішли готуватися до парламентських перегонів.