Прес-релізи 2020-07-29 11:35

Книжковий маркетплейс, історичні дискусії та погляд Іншого на фестивалі Toloka в Запоріжжі

13-23 серпня у Запоріжжі триватиме літературно-мистецький фестиваль Toloka. В програмі понад 100 заходів на чотирьох локаціях. Це один з небагатьох книжкових фестивалів, який цього року відбудеться офлайн.


Фокус-тема цьогорічного фестивалю Toloka — Інший погляд/погляд Іншого. Це про локальну культуру та її значення для країни і світу. Про пізнання себе, своєї історії та  своєї пам'яті через унікальні індивідуальні досвіди. Про значення голосу і досвіду однієї «маленької» людини. А ще — про кризові часи і роль культури в них.

Протягом десяти днів на чотирьох локаціях відбуватимуться презентації, дискусії, лекції, концерти та фотосесії. Хедлайнерами фестивалю стали Сергій Жадан, Катерина Бабкіна, Юрій Журавель, Руслан Горовий та Ірена Карпа. Майданчики поділили за напрямками: презентаційно-дискусійний, історико-урбаністичний, мистецький та дитячий. 

 

Презентаційно-дискусійний майданчик

Юрій Журавель представить на фестивалі книжку «Знай наших». У ній зібрані знакові постаті з усієї України та які народилися далеко за межами України, але відувають себе українцями.

Сергій Жадан прочитає поезії зі своєї нової збірки та виступить з гуртом «Собаки в Космосі».

Також на «Толоці» відбудуться презентації книжок. Письменниця Катерина Бабкіна читатиме уривок з роману «Мій дід танцював краще за всіх». Макс Кідрук презентує свій найновіший роман — «Доки світло не згасне назавжди». А Ірена Карпа розкаже про свою нову книжку «Як виходити заміж стільки разів, скільки захочеться».

Історико-урбаністичний майданчик 

Історик Вахтанг Кіпіані розповість на «Толоці» про книжку «Справа Василя Стуса», написану за матеріалами архівів КГБ. Цю книжку через суд намагається заборонити проросійський політик Віктор Медведчук, який був адвокатом Стуса на суді проти нього.

Професор історії з Дніпра Віктор Брехуненко презентує свою книжку «Україна й українці. Ім'я як поле битви». В ній він досліджує походження назви «Україна» та численних спекуляцій та маніпуляцій, які на цій темі відбувалися протягом століть. 

 

Засновники проекту «Яка твоя історія?» представлять 20 повноформатних ретро-світлин та розкажуть про них. Це світлини, які збиралися зі старих сімейних альбомів та дивом вціліли. 

 

А мешканці Запоріжжя та гості, які приїдуть на фестиваль з інших міст, зможуть побувати на безкоштовних екскурсіях від краєнзавців, екскурсоводів та істориків Романа Акбаша, Валерія Стойчева, Наталії Лобач та Валентини Вінніченко.

Мистецький майданчик

 

На мистецькому майданчику виступить поет Гриць Семенчук з сольним хіп-хоп проектом BRAT. Це авторський музичний проект, що дебютував на початку 2018 року з альбомом «V$TAVЛЯЄ» і кліпом на пісню «ФОП». Семенчук читає реп на власні тексти. 

 

Також на фестивалі покажуть копродукцію драматургині Анастасії Косодій та німецького музиканта Юрія Гуржи «Що таке єврейська музика». Ця вистава — спроба винайти унікальний спосіб говоріння про історію українських євреїв, український антисемітизм, та сучасні рефлексій щодо єврейської ідентичності — в Україні та Європі. До проєкту залучили істориків та дослідників.


Після вистави тут відбудеться діджейська вечірка з авторським сетом Юрія Гуржи — це берлінський діджей, музикант та фронтмен гурту Rotfront.


Дитячий майданчик

Концепція цьогорічного дитячого майданчика «Толоки» — «дикі діти». Організатори кажуть, що українські діти надто часто чують від дорослих, що їм щось «неможна». Тому на майданчику фестиваля їм можна буде все: стрибати, бігати, кричати, дуркувати та звісно отримувати нові знання. 

 

Майданчик  працюватиме протягом 4-х днів: 15, 16, 22, 23 серпня з 16.00 до 20.00 у центрі Запоріжжя просто неба. Кожен день на малечу чекатимуть 10 майстер-класів, під час яких вони можуть втілити свої творчі фантазії. 

 

У дитячій майстерні можна буде повчитися ліпити з глини, робити іграшки-мотанки, футболки з власним дизайном, плести мандали, створювати піщану анімацію, вишивати бісером, виготовляти закладки для книжок, а також чарівні палички і зілля.

Слухаючи історії, діти зможуть доповнювати їх мелодійним супроводом на музичних інструментах, ліпити персонажів з глини, зображувати казкових героїв на папері та, навіть, втілювати їх в йога-асанах.

 

Окрім того, вперше в Запоріжжі презентуватиме свій твір письменниця і громадська діячка Настя Мельниченко. Вона представить другу книгу з серії про Хрулі – «Від Хрулів до Зюзюків».

 

Для батьків планують лекції з порадами, як правильно говорити з дітьми про інтимні речі, як подружити малечу з книжками і як уникнути гаджетозалежності.


Книжковий ярмарок

Через карантинні обмеження традиційного масштабного книжкового ярмарку не буде, але щодня протягом усіх 5 днів фестивалю на заході буде від 5 книжкових стендів українських видавництв. Приїхати зголосилися вже близько 20 видавництв.

Натомість організатори «Толоки» вигадали новий формат продажу книжок — онлайн-маркетплейс на сторінці фестивалю у Facebook.

«Відштовхувалися від мети — підтримки українських видавців, яким через карантин зараз непросто. Ми почали думати, як їх об’єднати на якісь платформі. Тоді ми вирішили зробити це прямо у Facebook. Він дозволяє легко залучати людей та налаштовувати таргетовану рекламу. А це значно простіше, ніж розкручувати з нуля новий інтернет-магазин», — говорить співорганізаторка та піарниця фестивалю Вікторія Петрова.

Книжки будуть поділені на тематичні розділи, а лінки спрямовуватимуть на сайт видавництва. За допомогою спеціального промокоду відвідувачі маркетплейса зможуть отримати знижку.  

 

Більш докладну програму згодом опублікують на сторінці фестивалю

 

Проєкт «Літературно-мистецький фестиваль Toloka» реалізується ГО «Мейнстрім» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)