Прес-релізи 2020-07-22 14:35

Закон про переказ грошей: що потрібно знати про зарахування понад 5 тисяч гривень

З кінця квітня почали діяти нові правила здійснення онлайн-платежів та зарахування готівки на картку. Основна вимога — ідентифікація всіх операцій понад 5 тисяч грн.

 

28 квітня в Україні набрав чинності новий закон про фінмоніторинг. Незважаючи на те, що він повинен боротися з тими, хто відмиває нелегальні доходи або фінансує злочинні дії, запроваджені нововведення торкнуться всіх громадян. В першу чергу це нові правила проведення безготівкових операцій та поповнень банківських карт на суму понад 5 000 гривень.

Що зміниться для тих, хто хоче здійснити переказ грошей на 15 000 грн

 

Новий закон передбачає процедуру ідентифікації клієнта при здійснені будь-яких операцій на суму понад 5 000 гривень. Таким чином, якщо ви хочете поповнити картку в касі банку на 15 000 грн, вам необхідно буде пред’явити документ, що посвідчує особу. У разі, якщо ви здійснюєте переказ грошей з карти на карту, то ніяких документів не потрібно, оскільки ваша банківська картка вже ідентифікована і банк знає ваші дані.

Як відправити родичу 15 000 грн

 

Нововведення не заважають переказувати гроші рідним. Відправити 15 000 можно кількома способами:

  • Онлайн-переказ з картки на картку. Дробити суму не потрібно, бо ви вже є ідентифікованим клієнтом. А для здійснення підозрілих операцій це однаково не допоможе.
  • У відділенні банку. За умови пред’явлення паспорту.
  • Через термінал, в якому є можливість пройти ідентифікацію (наприклад, вставивши свою банківську картку).

Як новий закон впливає на міжнародні перекази

 

Для тих, хто відправляє гроші готівкою за кордон, потрібно пред’явити паспорт і вказати причину переказу. Якщо ви отримуєте із-за кордону кошти на свій банківський рахунок через Свіфт, то вже пройшли ідентифікацію. У банка можуть виникнути питання, якщо це не типова операція. В такому разі достатньо пояснити, що це за переказ (наприклад, допомога від родичів).

Чи потрібна ідентифікація для здійснення онлайн покупок або оплати послуг

 

Ідентифікація потрібна для всіх операцій на суму понад 5 000 гривень. Якщо ви купуєте речі в інтернет-магазині та оплачуєте банківською карткою, то в цьому випадку достатньо вказати номер картки. Те саме стосується різних послуг. Якщо ви взяли кредит на 3 місяці, а потім його повертаєте будь-яким методом, то так само вказуєте номер картки. 

Які операції підлягають обов'язковому фінмоніторингу

Посиленому контролю підлягають операції на суму понад 400 000 гривень, що мають наступні ознаки:

  • один із учасників операції зареєстрований або знаходиться в державі, яка не виконує рекомендації стосовно боротьби з відмиванням доходів та перешкоджанню фінансування тероризму;
  • операцію здійснюють політичні діячі або пов’язані з ними особи;
  • переказ коштів за кордон;
  • операції з готівкою.

Для операцій, пов’язаних з азартними іграми і криптовалютами, встановлено ліміт у 30 000 гривень. Крім того, під фінмоніторинг підпадають підозрілі операції незалежно від суми переказу.

Хоча закон набув чинності 28 квітня, деякі внутрішні нормативні акти в фінансовій сфері ще формуються. Крім того, Нацбанк встановив для усіх банківських установ перехідний період до кінця року. Пройти ідентифікацію прийдеться і власникам електронних гаманців. Спосіб встановлення особи буде залежати від обігу грошей на електронних рахунках. Один із плюсів нового закону — дозвіл дистанційно проводити ідентифікацію клієнтів через BankID або відеодзвінок з менеджером фінустанови.