Новини 2012-01-27 11:29

Юрій Афанасьєв: Рівень масової свідомості в Росії й досі міфологічний

Російський історик, один із засновників та співголова руху «Демократична Росія» Юрій Афанасьєв відзначає, що рівень масової свідомості в Росії й досі здебільшого міфологічний. Про це він сказав під час круглого столу у Києві у книгарні «Є».

«Це той рівень, на якому тримався і тримається в одному випадку імперський ідеал, а в другому – його синдром. Цього не подолати вмить якимось декретом чи рішенням», - вважає Афанасьєв.

Він відзначив, що Європа позбувалася міфології близько 400 років. «Сказати, що там узагалі немає такого типу свідомості, не можна, це перебільшення. Однак панівною таки є раціональна свідомість. Зміна йшла дуже важким шляхом, можливо, навіть 500 років, та ще й у кілька етапів. Був етап відродження, етап реформ та етап просвітництва. Кожен із них тривав майже 100 років, навіть більше. Так Європа викорінювала міфологічну свідомість і релігійні уявлення про існування якогось абсолюту, котрий є десь зовні, де завгодно. Так різні країни проходили вдало точку біфуркації. У Росії, як на мене, вона не відбулася, її навіть не намацано, бо стан масової свідомості росіян міфологічний, традиціоналістський», - відзначив Афанасьєв.

Детальніше про це читайте у статті «Володарі-холопи» у № 4 Тижня

схожі новини