Новини 08:47

Мєшков пообіцяв повернутися в Україну

Колишній президент Криму Юрій Мєшков, якого Окружний адміністративний суд АРК видворив з території України, обіцяв повернутися. Про це він заявив перед початком судового засідання у середу, 13 липня.

«Де-юре я президент АРК, ніхто не має права залучати мене до відповідальності і видаляти з Криму. Мене може судити тільки народ Криму, і я виконував свої обов'язки в рамках закону і права. Я відмовляюся покинути Батьківщину. Нехай цей режим доведе цю справу до кінця, але я повернуся - живим або мертвим», - заявив Мєшков.

Як пише видання «Коммерсантъ-Украина» Мєшков відомий тим, що в лютому 1994 року переміг на виборах президента Республіки Крим, отримавши 72,9% голосів. Політичною платформою Мєшкова став курс на зближення з Росією, аж до приєднання до РФ. Зокрема, він мав намір ввести в Криму російські рублі, укласти з Росією військово-політичний союз, надати кримчанам російське громадянство, а також ввести на півострові московський час. Однак в силу жорсткої протидії як з боку Києва, так і з боку внутрікримскої опозиції було реалізовано лише одну обіцянку - перехід на московський час, яке було скасоване через рік.

Своєї посади перший і останній президент Криму позбувся 17 березня 1995, коли Верховна рада прийняла, а президент Леонід Кучма підписав закон «Про скасування Конституції і деяких законів Автономної республіки Крим», яким Республіка Крим (існувала протягом 1992-1995 років) перетворювалася в Автономну республіку Крим як адміністративно-територіальну одиницю у складі Україна - конституція республіки, прийнята в 1992 році, скасовувалася, а пост президента, відповідно, ліквідовувався. Після цього Мєшков покинув Україну, отримав російське громадянство і оселився в Москві.

Нагадаємо, до Криму Мєшков після 16 років відсутності прибув 2 липня. На півострів, за словами екс-президента, його привели дві причини: смерть його першої дружини Людмили в кінці травня, а також «переживання за долю республіки». 7 липня він дав прес-конференцію, під час якої закликав кримчан шляхом проведення республіканського референдуму «відродити історично сформовану державність Криму і відновити дію конституції Республіки Крим 1992 року».

«Бандита не налякаєш піднятими руками - пора опустити руки і взятися за вила!» - серед іншого сказав він.

Висловлювання екс-президента викликали жорстку реакцію прем'єр-міністра автономії Василя Джарти, який заявив, що найближчим часом Мєшков залишить Україну, а «з приводу його висловлювань буде порушено кримінальну справу».

Нагадаємо, ЗМІ повідомили, що Мєшков був затриманий в Ялті у середу, 13 липня. Причина затримання не повідомлялась.

Того ж дня Окружний адміністративний суд Криму підтримав постанову СБУ про видворення Юрія Мєшкова з території Україні з обмеженням в'їзду на 5 років. Як повідомив соратник Мєшкова Анатолій Лось, СБУ відмовилася викликати Мєшкову швидку і дозволити забрати особисті речі.

схожі новини