Новини 12:09

У Криму закрилася ще одна етнічна газета

Найбільше кримськотатарське видання газета «Къырым» уже місяць не приходить до читачів. Це вже друга газета в Криму, що за часів президентства Віктора Януковича припинила вихід. Першою торік стала україномовна «Кримська світлиця».

Газета «Къырым», що виходила на півострові з 1989 року і двічі на тиждень її читали у більш як 4 тисячах кримськотатарських родин, стала жертвою адміністративної реформи в країні, яку ініціював Янукович.

До кінця минулого року це найбільше кримськотатаромовне видання дотувалося Державним комітетом у справах національностей і релігій. Після його ліквідації у газети почалися проблеми. Спершу функції Держкомнацу України передали Міністерству культури, потім – Міністерству соціальної політики, а нещодавно знову повернули до Мінкульту.

Головний редактор газети «Къырым» Бекир Мамутов припускає, що на запуск фінансового механізму державних дотацій етнічній пресі достатньо було б кілька місяців, однак досі не затверджена урядова програма підтримки повернення та облаштування раніше депортованих кримських татар, за якою фінансувалися культурні і медійні проекти кримськотатарською мовою від початку 90 років минулого століття.

«Звичайно ж, люди все це сприймають дуже хворобливо», – зазначив Мамутов.

Він розповів, що після припинення виходу кримськотатарської газети до Януковича пішло багато звернень – від читачів видання, представників громадських організацій, кримськотатарської творчої інтелігенції. Однак, за словами редактора, люди отримують від чиновників лише формальні відписки. І все це викликає серйозне невдоволення серед активістів національного руху.

Водночас уже більше року не виходить ще одна газета, яка видається для іншої етнічної меншини в автономії – української. «Кримська світлиця» після зміни у 2010 році в Україні влади теж втратила державну підтримку – вперше за 18 років її існування. Дев’ять місяців тому через борги опечатали приміщення редакції цього єдиного в Криму україномовного видання.

Втім, днями зажевріла надія, що проблеми «Кримської світлиці» почнуть вирішуватися, оскільки нещодавно помінялося керівництво Державного журнально-газетного видавництва Міністерства культури України.

«Ми сподіваємося, що це на краще, бо вже незабаром його представники збираються до Криму. Сподіваємося, що нашим питанням займуться серйозно і воно врешті буде вирішене», – заявив редактор газети Віктор Качула.

Зараз у Криму видається близько 40 державних і комунальних тижневих та щоденних газет, що виходять російською мовою. Для їхньої підтримки в бюджетах автономії заплановано понад 4 мільйони гривень. Із двох кримськотатарських та однієї україномовної газети, що виходили у часи президентів Віктора Ющенка і Леоніда Кучми, нині «живим» в автономії залишився лише тижневик «Янъы дюнья».

схожі новини