Новини 2020-07-15 11:56

Мовний омбудсман закликав зняти з розгляду законопроект Бужанського

Законопроект пропонує зірвати перехід на українську мову навчання вже з 1 вересня 2020 року учнів 5-11 класів, які досі навчалися російською мовою.

Мовний омбудсман Тарас Кремінь закликав депутатів не підтримувати і зняти з розгляду «мовний» законопроект Максима Бужанського. Про це Кремінь написав у Facebook у середу, 15 липня.

 

«Як Уповноважений із захисту державної мови звертаюся до народних депутатів України з закликом не підтримувати і зняти з розгляду проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо навчання державою мовою в закладах освіти» (№2362)», - йдеться в повідомленні.

 

Законопроект передбачає зміни до освітнього та мовного законодавства, спрямовані на звуження сфери застосування української мови в освітньому процесі.

 

Зокрема, він пропонує зірвати перехід на українську мову навчання з 1 вересня 2020 року учнів 5-11 класів, які досі навчалися російською мовою, відклавши цей перехід до 2023 року.

 

Повідомляється, що Міністерство освіти і науки впродовж трьох років провело необхідну роботу з підготовки вчителів, підручників, методичних матеріалів для того, щоб наші діти з 1 вересня могли здобувати якісну освіту українською мовою. Ухвалення законопроєкту 2362 позбавить школярів такої можливості, а отже, поставить їх у гірші умови в реалізації індивідуальної освітньої чи професійної траєкторії.

 

Також проект дозволяє і після 2023 року викладати 40-60% предметів російською мовою у 5-11 класах з навчанням мовою меншин (згідно з чинним законодавством - 20%). У всіх школах України можна буде викладати «один або декілька предметів», у тому числі, російською мовою.

 

Крім того, законопроект потребує термінових видатків з держбюджету (56 мільйонів гривень).

 

«Твердження, що цей законопроект спрямований на захист порушених конституційних прав російської чи інших національних меншин, не відповідають дійсності. Адже Закон України «Про освіту», мовні норми якого були предметом розгляду в Конституційному Суді, рішенням Конституційного Суду №10-р/2019 від 16 липня 2019 року визнаний таким, що відповідає Конституції України», - йдеться в тексті.