Новини 2020-06-11 12:30

Любомир Шавалюк: За результатами 2020 року темп падіння українського ВВП, мабуть, буде двозначним

Водночас різні регіони країни постраждають по-різному.

За результатами 2020 року темп падіння ВВП України, мабуть, буде двозначним. Статистика квітня вказує на те, що за цей місяць економіка падала на 15–20%, травень кращим не був, а недолуга державна політика призведе до того, що із двозначних темпів падіння Україна точно не вибереться у третьому й, можливо, не вибереться в четвертому кварталі, особливо якщо загостряться проблеми з бюджетом. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.

 

Він нагадав, що під час минулої рецесії найгіршим був перший квартал 2015 року, коли реальний ВВП знизився на 16,0% рік до року, під час позаминулої — перший квартал 2009 року, коли ВВП обвалився на 19,6%.

 

«Нинішня рецесія має всі шанси стати глибшою за дві попередні», — зауважив Шавалюк.

 

Крім того, за його словами, різні регіони постраждають по-різному. Наприклад Львів і область значно залежать від туризму та зовнішньої торгівлі із західними сусідами України. Ці галузі значно постраждали від карантину, тому становище малого й середнього бізнесу на Львівщині вкрай важке. Навіть ринок оренди житлової нерухомості уже відреагував на це: винайняти житло у Львові давно не було настільки легко. Натомість Одеса й Одещина, мабуть, постраждають куди менше. Морський транспорт продовжує функціонувати, а зовнішні потоки українських туристів, мабуть, цього року переорієнтуються на південь країни.

 

«Звідси випливає, що місцеві органи влади повинні мати руки розв’язаними для того, щоб реагувати на проблеми регіону відповідно до ситуації. Українці повинні оцінити адекватність реакції місцевої влади й на цьому вибрати регіональних лідерів, які спочатку виграють місцеві вибори, а потім і претендуватимуть на заміщення у столичних офісах тих, хто ходить у рожевих окулярах», — експерт.

 

Також, зазначає Шавалюк, глибокі та тривалі економічні проблеми завжди стають основою для зростання соціального напруження. Інформаційний простір уже зараз заполонили новини про дикі злочини та розгули озброєних банд вулицями нібито цивілізованих міст. Це тільки початок. Головною загрозою тут є те, що Росія намагатиметься розгойдувати ситуацію, бо будь-яка нестабільність в Україні дозволяє їм відволіктися від власних проблем

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»