Новини 2019-05-30 15:29

Крамар: Зовнішні фактори невдовзі можуть змінитися на вкрай негативні для економіки України

Українці ризикують зненацька виявити, що «складна економічна ситуація» останніх кількох років «епохи бідності» була насправді гребенем чи не найстрімкішого економічного відновлення України за останні принаймні півтора десятиліття.

Зовнішні фактори уже найближчим часом можуть змінитися на вкрай негативні для української економіки в її теперішньому стані. Над світовою економікою, особливо її сировинним сектором, дедалі загрозливіше згущується небезпека чергової циклічної кризи всепланетарного масштабу. Про це на сторінках Тижня пише експерт Олександр Крамар.

 

За його словами, українці ризикують зненацька виявити, що «складна економічна ситуація» останніх кількох років «епохи бідності» була насправді гребенем чи не найстрімкішого економічного відновлення України за останні принаймні півтора десятиліття. У нинішніх міжнародних реаліях вона може бути спровокована й поглибленням суперництва між ключовими економіками світу.

 

«У цих умовах, щоб змінити ситуацію і вирватися з низхідної спіралі останніх десятиліть, коли вітчизняна економіка на кожному економічному циклі опинялася в щоразу гіршому становищі, потрібні кардинальні зміни економічної політики держави. Україні надто мало просто відновити економічні показники 2013 року або навіть значно вищі від них 2008-го чи 1991-го. Потрібно відійти від постійного фокусування на тому, що ще можна перерозподілити в межах корупційно-олігархічної моделі привласнення. І взяти натомість за основу економічний курс на збільшення «національного пирога» та встановлення таких принципів його розподілу, які підштовхували б кожного брати якомога активнішу участь у його примноженні», – пише Крама.

 

Експерт пояснює, що тільки так можна буде не лише відштовхнутися від дна, де нині перебуває Україна, а й вийти на стрімкі темпи зростання в середовищі дедалі агресивнішої боротьби за власне місце під сонцем, яка розгорається у світі. Для цього потрібно відмовлятися від філософії перерозподілу й паразитування на дедалі менших залишках національного багатства й переходити до курсу на нарощування національного багатства й вироблення таких принципів його розподілу, які змушували б кожного брати якомога активнішу участь у його примноженні.

 

За його словами, без докорінної зміни соціально-економічної політики країну вже найближчим часом чекатимуть важкі часи у зв’язку з посиленням турбулентності у світовій економіці. Остання циклічна криза розпочалася ще 12 років тому. І хоч би як уряди та центробанки провідних економік світу намагалися відтермінувати нову, економічні закони ринкової економіки ніхто не відміняв. Тож зовсім скоро українцям доведеться знову переконатися, що в реальному житті, на відміну від кіно, навіть політичного, справжній вихід із бідності потребує готовності громадян до десятиліть важкої та наполегливої праці за продуманої державної соціально-економічної політики.

 

«Однак у команді новообраного президента, зокрема новосформованій партії «Слуга народу», яка заявила амбіції на формування однопартійної більшості, а отже, і уряду, на випадок перемоги на найближчих парламентських виборах, наразі так і не презентували власного бачення економічної стратегії розвитку країни», – зауважує Крамар.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

схожі новини