Новини 17:35

У ЄС і НАТО відреагували на рішення парламенту Греції щодо перейменування Македонії

У Євросоюзі палко привітали наступний важливий крок у ратифікації угоди, в Північноатлантичному альянсі чекають, коли Республіка Північна Македонія вступить у НАТО.

Очільник Єврокомісії Жан-Клод Юнкер, голова дипломатії Євросоюзу Федеріка Могеріні і член ЄК з питань політики сусідства і переговорів про розширення ЄС Йоханнес Хан в спільній заяві привітали ратифікацію парламентом Греції угоди про зміну назви Македонії на Республіку Північна Македонія.

 

"Ми палко вітаємо наступний важливий крок у ратифікації угоди на Преспі, зроблений у результаті сьогоднішнього голосування грецького парламенту. Від самого початку Європейський союз рішуче підтримав історичну угоду, підписану прем'єр-міністрами Алексісом Ціпрасом і Зораном Заевим після переговорів під егідою ООН", - йдеться в документі, поширеному в п'ятницю, 25 січня, в Брюсселі.

 

У ньому наголошується, що "для вирішення однієї з найбільш укорінених суперечок в регіоні потрібні були політична мужність, цілеспрямованість і відповідальність усіх сторін".

 

Автори заяви зазначили, що обидві країни "скористалися цією унікальною можливістю, яка подає приклад примирення для Європи в цілому і надасть додаткового імпульсу європейській перспективі регіону".

 

"Хоча ми з нетерпінням очікуємо наступних процедурних кроків, які ведуть до повного здійснення угоди, ми вже сьогодні можемо з упевненістю сказати, що Афіни і Скоп'є разом написали нову сторінку нашого спільного майбутнього ЄС", - заявили Юнкер, Могеріні і Хан.

 

Також рішення парламенту Греції щодо перейменування Македонії привітав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Він заявив, що заявив, що чекає, коли Республіка Північна Македонія вступить у НАТО.

 

"Я вітаю сьогоднішню ратифікацію в грецькому парламенті Преспанського договору - це важливий внесок у стабільність і процвітання всього регіону. Я з нетерпінням чекаю, коли у майбутньому Республіка Північна Македонія вступить у НАТО", - написав він у Twitter.

 

 

 

 

Нагадаємо, парламент Греції у п'ятницю, 25 січня, схвалив історичну угоду з Македонією про перейменування цієї країни в Республіку Північна Македонія.

 

Як повідомлялося, у січні 2018 Греція і Македонія за посередництва ООН відновили переговори заради врегулювання суперечки щодо назви Македонії. Греція вважає, що Македонія "вкрала" назву в одної з північних грецьких провінцій, і через це блокує діалог щодо вступу країни до НАТО і ЄС.

 

Суперечка триває з 1991 року — часу здобуття незалежності Македонією, яка до 1991 року носила назву Соціалістична республіка Македонія, що не викликало спротиву з боку Греції. Після 1991 року Греція вважає, що назва держави є узурпацією назви її історичної провінції. 

 

30 вересня 2018 року у Македонії відбувся референдум стосовно зміни назви країни, для голосування прийшли близько 36,84% виборців, з яких – 91,33% підтримали ідею перейменування. Спершу у Македонії запропонували чотири варіанти назви країни.

схожі новини