Новини 2018-06-01 12:24

ІНП Польщі заявив, що надасть Україні доступ до звіту досліджень у Грушовичах

Звіт складатиметься з висновку з проведених археологічних робіт та висновку медично-судового експерта.

Інститут національної пам’яті Польщі надасть українській стороні доступ до звіту щодо археологічних робіт  під зруйнованим пам'ятником воїнам УПА у Грушовичах (Польща).  Про це заявила заступник директора Бюро пошуку й ідентифікації Інституту національної пам'яті Польщі Анна Шельонг, повідомляє "Польське радіо".

 

Зазначається, що звіт складатиметься з двох документів.

 

"Це буде висновок з проведених археологічних робіт, у якому разом зі світлинами буде інформація про масштаби та хід робіт, про знайдені останки та, що важливо, предмети, які виявили біля похованих осіб. По-друге, буде висновок медично-судового експерта з інформацією про вік та стать осіб, останки яких ми знайшли", - зауважила вона.

 

Зокрема, доповідь експертів ІНП Польщі українська сторона отримає у червні.

 

Так, Шельонґ закликала представників української влади утриматися від полемічних коментарів на дану тему  до ознайомлення зі звітом.

 

"Я вважаю, що тільки на підставі звіту, а не інформації в ЗМІ, можна дискутувати щодо висновків експертів ІНП, котрі, на чому варто наголосити, мають дуже великий досвід у пошукових та ексгумаційних роботах", - підкреслила вона.

 

Крім того, вона прокоментувала слова віце-прем’єра України Павла Розенка, який закликав продовжити археологічні дослідження. Так, вона стверджує, що віце-голова ІНП Польщі професор Кшиштоф Шваґжик  пропонував представникам України вилучити кістковий матеріал з останків, однак українська сторона, за її словами, не була зацікавлена у такій можливості. 

 

"Можливо, українська сторона не може зібрати ці дані та інформацію, а тому генетичний матеріал не був вилучений", - відзначила польський історик.

 

"Ми знайшли під пам’ятником останки 16 осіб. Це скелети чоловіків, жінок та дітей, зокрема немовлят. І немає жодних сумнівів, що це цивільні поховання, про що свідчать знайдені біля скелетів довоєнні монети, які, згідно з регіональним звичаєм, вкладали у долоні", - додала віце-директор бюро ІНП.

 

У свою чергу, вона нагадала, що на терені цвинтаря у Грушовичах поховані члени УПА, але в інших місцях, не під пам’ятнкиом.

 

Нагадаємо, 30 травня заступник директора Бюро пошуку й ідентифікації Інституту національної пам'яті Польщі Анна Шельонг повідомила, що останки, виявлені на місці проведення археологічних робіт під зруйнованим пам'ятником воїнам УПА у Грушовичах, належать до передвоєнного періоду, тому не можуть належати членам УПА. 

 

28 травня начальник відділу обліку та збереження місць пам'яті Українського інституту національної пам'яті Павло Подобєд після завершень археологічних робіт на місці зруйнованого пам'ятника воїнам УПА у Грушовичах заявив, що щонайменше три віднайдених останки можуть належати українським воякам. Зазначається, що в розкопі розміром 4х5 м виявлено 18 захоронень, з  них  - 3 жіночих та 2 дитячих.

 

Також 27 травня Інституту національної пам'яті Польщі повідомив, що проведені дослідження судово-медичної експертизи не дають підстав визнати, що на місці демонтованого пам'ятника в честь УПА є колективні або одиночні могили членів цього українського формування.

 

Як повідомлялося, 26 квітня на кладовищі села Грушовичі активісти та представники польських націоналістичних організацій розібрали надгробний пам'ятник бійцям УПА. Як заявило українське МЗС, в Україні обурені демонстративними і зухвалими діями, пов'язаними з руйнуванням українського пам'ятника, Київ готує для МЗС Польщі дипломатичну ноту.

 

Згодом українська сторона заявила про призупинення процесу легалізації польських меморіальних об’єктів на території України і надання дозволів на проведення робіт з пошуку поховань та впорядкування польських місць пам’яті в Україні.

 

У свою чергу, ІНП Польщі заявив, що могила вояків УПА може бути впорядкована на кладовищі у Грушовичах після проведення археологічних досліджень.

схожі новини