Новини 2017-09-15 15:35

Звіти про використання бюджетних коштів стали обов’язковими. Порушників каратимуть

Адміністративні штрафи на розпорядників бюджетних коштів зможуть накладати уже від листопада.

Єдиний веб-портал використання публічних коштів e-data.gov.ua з 15 вересня запустили у промисловому експлуатацію. Про це  під час прес-конференції щодо результатів роботи над проектом повідомила заступник міністра фінансів Оксана Маркарова.

Раніше веб-портал уже два роки працював у тестовому режимі. Запуск відбувся ще 15 вересня 2015 року згідно закону «Про відкритість використання публічних коштів». Однак через тестовий режим роботи, публікація звітів на порталі фактично не була обов’язковою.

Тепер розпорядники бюджетних коштів зобов’язані подати звіти про використання грошей за третій квартал 2017 року, який завершується у вересні. Після цього у них буде ще 35 днів на підготовку звітів. Таким чином, перші штрафи за порушення вимог закону зможуть накладати уже з листопада.

Водночас, за словами керівника проекту Є-data Олександра Щелокова, передбачений законодавством рівень штрафів за ненадання інформації доволі низький. Наразі зареєстровано законопроект, який передбачає збільшення таких штрафів. Згідно закону, на сьогодні штраф сягає «від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян», що не перевищує 850 грн.

Разом із тим, за два роки існування ресурсу e-data.gov.ua на ньому опублікували інформацію про понад 20,6 млн договорів, актів і звітів. Також на порталі зареєструвалися близько 40 тисяч розпорядників бюджетних коштів, що становить близько 50% від загальної кількості. Водночас зареєстровані 40 тисяч розпоряджаються грошима на суму 4,1 трлн грн. На досі незареєстрованих розпорядників припадає близько 0,5 трлн грн. Така різниця викликана тим, що частина розпорядників (бл. 9 тисяч за оцінками Є-data) взагалі не отримують коштів з бюджету уже два роки. Ще 7 тисяч розпорядників не отримують кошти через те, що вели діяльність на окупованих територіях. 12 тисяч – це тимчасові виборчі комісії, які теж не розпоряджалися грошима протягом останніх двох років. Таким чином, в Україні близько 52 тисяч реальних розпорядників коштів бюджету.

Трьома головними напрямками подальшої роботи над проектом називають поліпшення якості даних (зокрема приведення даних у єдиний машиночитаний формат та уникнення помилок для полегшення аналізу інформації), безперервна робота порталу та проект "Відкритий бюджет" з деталізацією використання грошей з кошторису.

Нагадаємо, закон «Про відкритість використання публічних коштів» ухвалили ще у лютому 2015 року.