Новини 2011-03-16 09:56

Зниклий палестинець знайшовся в Ізраїлі

Палестинського інженера, якого розшукали в Україні, ув’язнили в Ізраїлі того ж дня, коли він зник 19 лютого з потягу «Харків – Київ». Про це заявила ізраїльська правозахисниця.

Палестинський інженер, директор головної електростанції у Смузі Гази Дірар Абу-Сісі був ув’язнений в ізраїльській тюрмі того ж дня, як він зник із потягу «Харків – Київ».

«У тюремній службі підтвердили, що він перебуває у них з 19 лютого 2011 року. Спочатку його помістили у в’язницю поблизу міста Петах-Тіква, тоді перевели до в’язниці «Шикма» біля Ашкелона. Нам відомо, що в обох випадках він перебував під контролем спецслужб. Я не маю жодного уявлення, у чому його звинувачують. Маємо судове рішення, яке забороняє поширювати інформацію про це», – зазначає спеціаліст правозахисної організації «Гамокед» Далія Керштейн.

Між тим представник палестинської діаспори у Києві Ях’я Харботлі не виключає, що інженера Дірара Абу-Сісі ізраїльські спецслужби могли вивезти з України без відома її уряду.

«Ізраїльська влада підтвердила факт захоплення цього інженера. Про це його адвокатові повідомили в адміністрації тюрми. Українська міліція до цього може бути й непричетною. «Моссад» уже здійснював подібні операції в інших країнах. Інженера могли вивезти дипломатичним транспортом або літаком з одного з невеликих аеропортів України. З Діраром, гадаю, так і вчинили», – зазначає він.

Палестинця досі розшукує українська міліція. Проте ані це відомство, ані СБУ та МЗС не коментують повідомлення його близьких про те, що Дірар Абу-Сісі нібито викрадений ізраїльською спецслужбою «Моссад» та перебуває в тюрмі на півдні Ізраїлю.

«Ми це не коментуємо. Адже це іноземний громадянин, і жодна інша держава не зверталася до нас щодо нього. В нас немає підстав стверджувати, що його викрали і вивезли проти його волі», – стверджує речник МЗС Олег Волошин.

А на запитання, як часто трапляється, що іноземця силою та без відома влади вивозять з України, посадовець відповів: «Мені не відомі такі випадки».

Такого сценарію не виключає й український експерт-сходознавець Віктор Каспрук.

«Біля Києва є невеликі аеропорти, такі, як Гостомель, саме з них деякі бізнесмени тікали з України. Ймовірно, з такого аеропорту Абу-Сісі відправили до Ізраїлю. Це серйозний тест для країни. Якщо інформація хоча б наполовину правдива – це означає, що влада зовсім не контролює території України», – підсумовує експерт.

Тим часом дружина палестинського інженера, українка Вероніка Абу-Сісі вимагає в українських силових відомств та в ізраїльської влади правди про свого чоловіка. Вона вважає, що справу свідомо затягують.

«Я була у прокуратурі, зі мною чотири години говорили ні про що. В усіх інстанціях знають, що сталося, і заявляють, що не отримували моїх звернень. В посольстві Ізраїлю мені не дали жодної інформації, але обшукали, і зрештою не пустили до будівлі. Адвокат Міхала Оргабі, яку надала держава Ізраїль, відмовляється говорити, в чому звинувачують мого чоловіка. Але чомусь щоразу цікавиться, в якій я країні та що я роблю. Я найняла двох приватних адвокатів, 18 березня йому дозволять із ними зустрітися», – скаржиться дружина біженця.

Родичі Дірара Абу-Сісі стверджують, що він перебуває в повній ізоляції та що до нього не пускають адвокатів. Дружина інженера та американський блогер Річард Сільверстайн поширили інформацію, що інженера ув’язнили не через імовірні зв’язки з організацією «Хамас», а для того, щоб отримати від нього технічну інформацію про електростанцію та зупинити її в разі масових заворушень у Смузі Гази.

Нагадаємо, СБУ заявляла, що має намір звернутися до регіонального Управління Верховного комісаріату ООН у справах біженців (УВКБ ООН) із приводу заяви про викрадення громадянина Палестини.

10 березня в Департаменті зв’язків із громадськістю МВС України повідомили, що правоохоронці перевіряють інформацію про місце його перебування. Напередодні Речник Хамас закликав Україну розслідувати зникнення мешканця Сектора Газа, технічного директора єдиної в регіоні електростанції Дірара Абусісі.