Новини 18:55

Суд зобов'язав відкрити таємницю слідства про трагедію 2 травня в Одесі

Представники міліції, прокуратури та бюро СМЕ не змогли довести необхідність обмеження доступу до цієї інформації в умовах великого суспільного інтересу.

В Одесі апеляційний суд залишив в силі рішення першої інстанції за позовом Леоніда Штекеля та Сергія Діброва, згідно з яким журналісти можуть отримати копії висновків судово-медичних експертів у «справі 2 травня». Про це повідомляють місцеві ЗМІ.

Згідно з повідомленням, колегія суддів на чолі з Андрієм Бітовим не прислухалася до доводів Генеральної прокуратури і обласного бюро СМЕ. Суд підтвердив, що до висновків експертів, які зроблені в рамках кримінального провадження, існує великий суспільний інтерес. Представники міліції, прокуратури та бюро СМЕ не змогли довести необхідність обмеження доступу до цієї інформації в таких умовах.

Читайте також: В Одесі встановили особи всіх жертв трагедії 2 травня

Таким чином, рішення Окружного адміністративного суду вступило в силу. Згідно з ним, обласне бюро СМЕ зобов'язане надати журналістам за їх запитом копії відповідних документів без вказівки імен, прізвищ та інших ідентифікуючих даних загиблих і експертів.

За словами Сергія Діброва, це перше подібне судове рішення в Україні. Незважаючи на те, що Закон України «Про доступ до публічної інформації» прямо передбачає відкритість інформації у випадках, коли суспільний інтерес перевищує інтереси слідства, всі матеріали кримінальної справи засекречуються автоматично.

Читайте також: Роковини трагедії в Одесі: 48 жертв, 22 підозрюваних та один на лаві підсудних

«Події 2 травня були надзвичайно трагічними і резонансними, і наявність суспільного інтересу до них навіть не потребує доведення. Рік тому я пообіцяв, що ми доб'ємося публікації цих документів через суд — і сьогодні цю обіцянка можна вважати виконаною. Нам довелося докласти чимало зусиль, щоб довести право громадськості на цю інформацію. Тепер у нас є можливість аргументовано спростовувати численні міфи і чутки, які вже більше року циркулюють навколо одеської трагедії і дискредитують одеситів, Одесу і Україну по всьому світу», — сказав Дібров.

Відповідаючи на питання про можливі причини небажання правоохоронних органів оприлюднити ці документи, він висловив припущення, що прокуратура не хоче втрачати монополію на інформацію, отриману в ході кримінальних проваджень. Що стосується бюро СМЕ, журналіст не виключає, що таким чином бюро не хоче допустити незалежного аналізу дій експертів, повноти проведених ними досліджень і достовірність зроблених висновків.

Як відомо, в Одесі 2 травня відбулися сутички між сепаратистами і проукраїнськими активістами, які намагалися пройтися ходою на підтримку єдності України. В результаті загинули 48 осіб.