Новини 01:31

Atlantic Counsil й Freedom House: Анексія Криму Росією спровокувала безперервний ланцюжок порушень прав людини на півострові

Спільна доповідь, присвячена річниці анексії Росією українського Криму, акцентує увагу на погіршенні ситуації з правами та свободами людини на півострові.

У доповіді, підготованій головним редактором видання “Black Sea News” Андрієм Клименком, зазначається, що російська інтервенція спричинила хвилю репресій на півострові. Документ містить інформацію з українських та міжнародних ЗМІ, журналістів, що працюють в Криму під прикриттям, правозахисних організацій та інтерв’ю з жителями Криму. Згаданий звіт не є точним переліком усіх випадків порушення прав людини в окупованому Криму, однак демонструє, що “фізичне насильство, кримінальне переслідування і примус потенційно “нелояльних” груп до еміграції є невід'ємною частиною стратегії, за якою Росія управляє півостровом”.

“Відповідно до законів та політики, впроваджених Кремлем, мешканців Криму, які відмовляються прийняти російське громадянство, або намагаються зберегти українське громадянство, позбавляють права проживати, працювати на півострові, або навіть відвідати його”, - повідомляють в документі, додавши, що громадянам, які не мають російських паспортів, недоступні соціальні послуги, медобслуговування, володіння майном та легальне працевлаштування. У доповіді наголошують, що це є порушенням фундаментальних прав людини - громадянських, політичних та соціальних.

Крім того, в документі викривають репресивну і дискримінаційну політику Кремля щодо етнічних і релігійних груп, які не підтримали анексії півострова.

«Кримські татари, яких налічують близько 300 тисяч, після анексії зіткнулися з особливо жорстким поводженням. Через відмову визнати фактичну владу лідерів татар вислали (з півострова — Ред.) або позбавили можливості брати участь у суспільно-політичному житті регіону. Їм заборонили проводити публічні пам’ятні заходи, заглушили засоби масової інформації», - йдеться у звіті.

Активісти і журналісти, які виступають за дотримання прав людини зазнають тортур і залякувань, їхнє майно незаконно конфісковують, через що багатьом довелося виїхати з Криму.

“Деякі з них пропали без вісти, а влада, схоже, не вживає заходів для розслідування їх зникнень”, - зазначають у доповіді.

Ситуацію з медіа та комунікаціями, яка наразі склалася в окупованому Криму, у документі характеризують як “інформаційне гетто”. Відповідно до тексту доповіді, усі кримські медіа змусили перереєструватися відповідно до російського законодавства, і незалежні ЗМІ по суті припинили своє існування.

“Критика статусу Криму у складі Росії або підтримка його повернення до складу України в засобах масової інформації, соціальних мережах або в громадських місцях це вважається злочином. Покарання передбачає три роки позбавлення волі, штраф у сумі трьохсот тисяч російських рублів або дворічну заробітну плату засудженого. Більш жорстке покарання, зокрема до п'яти років ув'язнення, передбачають аналогічні заяви "з використанням ЗМІ, інформаційних і телекомунікаційних мереж, включаючи Інтернет", - наголошують у звіті.

В окупованому Криму не працюють українські телеканали, з півострова виїхали незалежні ЗМІ та НУО, які не підтримали анексію. Зокрема, це Центр журналістських розслідувань, “Black Sea News”, “События Крыма”, “Черноморская телерадиокомпания”, Таврійський інститут регіонального розвитку тощо.

У документі також згадують, що об'єкти державної власності, розташовані на території Криму після окупації були “націоналізовані” так званим кримським урядом.

“Приватні компанії офіційно не експропрійовані, але потерпають від рейдерських атак та зливань із компаніями, які належать представникам фактичної влади регіону. Наприклад, посадові особи можуть поширювати неправдиву інформацію про банкрутство приватного підприємства, перш ніж захопити його”, - йдеться у звіті.

Значних змін зазнала сфера освіти. Із 600 шкіл у Криму не залишилося жодної, в якій викладання вели б повністю українською мовою. Також у звіті повідомляється, що станом на 1 січня 2014 на території Автономної Республіки Крим проживали 4323 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, деякі з них навчалися в спеціальних школах-інтернатах півострова. Після анексії їх автоматично почали визнавати громадянами РФ, позбавивши цих дітей вибору громадянства та місця проживання.

“Визнання цих дітей громадянами Російської Федерації суттєво ускладнює процедура всиновлення чи піклування для громадян України або в інших країн”, - зазначили у звіті.

У висновку  зазначається, що «окупація і анексія Криму Росією спровокувала безперервний ланцюжок порушень прав людини по всьому півострову». Разом з тим численні порушення не отримали широкого висвітлення у зв’язку з придушенням ЗМІ і активним насадженням російської точки зору, що «маскує непривабливу реальність, у якій живе населення Криму».

 

 

схожі новини