Новини 10:19

У Грузії розпочалися масові протести ув’язнених

Грузію охопила хвиля акцій на підтримку ув'язнених, що вимагають поліпшення умов утримання та зміни керівництва виправних установ. Грузинська влада підозрює, що за цим стоять колишні чиновники з оточення президента Міхаіла Саакашвілі.

Найбільш гостра ситуація склалася в колонії в селищі Ксана в 30 км від Тбілісі, де близько 2 тис. засуджених оголосили голодування, зашивши собі роти. У ніч на понеділок сотні родичів ув'язнених Ксанської колонії №15, які вже кілька днів мітингують під стінами в'язниці, спробували прорватися через головні ворота на територію виправної установи. Охороні насилу вдалося витіснити їх за огорожу, повідомляє "Коммерсант-Украина".

Голодуючі вимагають покращення умов утримання в колонії, негайної зміни керівництва виправного закладу, зокрема, відставки начальника в'язниці Нукрі Хухуа.

У Ксанську колонію прибули представники правозахисних організацій та міністерства з виконання покарань. Влада гарантувала, що спецназ для наведення порядку залучатися не буде. Тим не менш родичі ув'язнених не мають наміру розходитися, навіть незважаючи на попередження міністра з виконання покарань і пробації Созар Субарі, що пригрозили використовувати спецназ якщо не всередині колонії, то на зовнішньому периметрі, де мітингувальники перекривають в'їзд через головні ворота, не пропускаючи машини з їжею і співробітниками установи, а також нових ув'язнених.

Нинішні акції на підтримку ув'язнених почалися після виборів 1 жовтня, на яких перемогу здобула коаліція "Грузинська мрія" Бідзіна Іванішвілі. Також велику роль відіграв скандал навколо тортур і знущань в Глданській тюрмі №8.

Правозахисники вважають реакцію ув’язнених цілком природною. «Ці люди протягом багатьох років не сміли підняти голос проти насильства з боку адміністрації в'язниць», – зазначила керівник неурядової організації «Колишні політв'язні за права людини» Нана Какабадзе. «Зараз багаторічна негативна реакція вихлюпнулася назовні», - додала вона.

У Тбілісі припускають, що протести у в'язницях спровоковані колишніми чиновниками з оточення Міхаіла Саакашвілі. «Не виключено, що це провокація пропрезидентської партії і колишнього керівництва МВС», – заявив адвокат Гела Ніколаїшвілі.

«Екс-міністр Бачо Ахалая в свій час створив широку агентурну мережу в тюрмах, і вона може як і раніше діяти в його інтересах», – пояснив він.

Керівництво Грузії побоюється масштабного бунту відразу у всіх пенітенціарних установах. «У нас є інформація, що такі ексцеси готуються і в інших колоніях», – зізнався Субарі.

Експерти ж вважають, що, відчувши слабинку влади, в’язні починають шантажувати державу.

«Ув'язнені наче пред’являють ультиматум владі: або ви оголосите широкомасштабну амністію, або ми почнемо кривавий бунт», – припускає грузинський блогер Global News Давид Авалішвілі.

Як повідомлялося раніше, «Грузинська мрія» заявляла про те, що розпочинає роботу над законопроектом про амністію, який може бути ухвалений уже до кінця цього року.

За новим законом, амністію зможуть застосувати до 30% усіх засуджених.

«Деякі відразу вийдуть на свободу, іншим термін скоротиться на чверть або наполовину», – пояснив співробітник апарату парламенту Гурам Надібаідзе. «Однак звільняться далеко не всі, і тих, хто відбуває термін за тяжкі злочини, це, звичайно, засмучує», – вважає він.

схожі новини

Новини RedTram

Loading...