Новини 08:11

Україні загрожує повна залежність від імпортних нафтопродуктів

Компанія ТНК-ВР вдвічі скорочує персонал і змінює організаційну структуру.

Якщо умови роботи на ринку не зміняться, слідом за ТНК-ВР закрити свою переробку може Кременчуцький НПЗ - останнє з працюючих в країні великих нафтопереробних підприємств, пише газета «Коммерсанть-Украина».

Зупинка роботи Лисичанського НПЗ змусила ТНК-ВР провести оптимізацію бізнесу в Україну.

«Було прийнято рішення виділити Лисичанський НПЗ в окрему бізнес-функцію і провести радикальну реструктуризацію основної управлінської моделі, представленої на території України», - повідомили в прес-службі компанії.

З 1 травня чисельність персоналу компанії скоротиться удвічі: приблизно з 600 до 300 осіб. У країні тепер працюватиме представницький офіс, який виконуватиме маркетингові функції: управління роздрібним бізнесом, оптовими продажами тощо.

Реорганізувати український бізнес ТНК-ВР довелося через його збитковість. Чистий консолідований збиток компанії в Україні в 2010 і 2011 роках склав $68 млн і $23 млн відповідно. З цієї причини в кінці березня ТНК-ВР прийняла рішення призупинити поставки сировини на Лисичанський НПЗ і почати позаплановий ремонт підприємства.

У компанії заявили, що рішення щодо подальшої роботи НПЗ буде прийматися радою директорів групи. «На розгляд акціонерів менеджментом були спрямовані різні варіанти виходу з ситуації, включаючи консервацію НПЗ», - розповіли в прес-службі ТНК-ВР.

Фактично після проведення реструктуризації свого бізнесу ТНК-ВР буде представлена в Україні виключно роздрібною мережею, яка торгує імпортними нафтопродуктами, відзначає аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко.

«Наскільки мені відомо, компанія розглядає питання продажу Лисичанського НПЗ. Є інформація, що покупцем НПЗ може стати азербайджанська Socar», – відзначив він.

У ТНК-ВР і Socar цю інформацію не коментують. Однак учасники ринку сумніваються в тому, що Лисичанський НПЗ здатний будь-кого зацікавити.

«Переробка кожної тонни нафти приносить нафтопереробним заводам збитки в $150. Тому навряд чи хтось зацікавиться таким активом», - вважають у прес-службі НПК «Галичина».

Єдиним великим підприємством, які продовжують переробку нафти в Україні, залишається Кременчуцький НПЗ (контролюється структурами групи «Приват»). Проте джерело видання в групі пояснює, що НПЗ досі не зупинено тільки завдяки тому, що має можливість переробляти українську нафту, що видобувається «Укрнафтою» (також контролюється групою).

«Навіть у нас доходи групи від продажу нафти не перекривають збитків від роботи НПЗ. Так довго не може продовжуватися», - підкреслює співрозмовник видання.

У разі зупинки Кременчуцького НПЗ Україна стане країною, на 94% залежить від імпортних нафтопродуктів, попереджають в прес-службі компанії «Лукойл».

«Підсумок цього перетворення на ринку очевидний: держава втратила контроль над цінами. Тепер ціна продажу палива на українських заправках буде визначатися в Білорусі та Литві», - говорить головний інвестиційний стратег фінансової групи БКС Максим Шеїн.

За його словами, будь-які спроби регулювати ринок загрожують дефіцитом. «Так було в 1997-1999 роках, коли паливо під час бензинових криз просто ніде було купити», - резюмує експерт.

схожі новини

Новини RedTram

Loading...