Новини 2020-10-26 17:00

У Києві презентують документальний цикл про українських дисидентів-політв’язнів

Цикл розкриває історії українських політв’язнів радянського режиму - Ірини Стасів-Калинець, Миколи Руденка та Святослава Караванського.

У День політв’язня в СРСР 30 жовтня Український інститут національної пам’яті та «Історична правда» презентують у Києві документальний цикл про українських дисидентів-політв’язнів. Про це йдеться на сайті УІНП.

 

Повідомляється, що документальний цикл складається з трьох короткометражних фільмів та розкриває історії українських політв’язнів радянського режиму - Ірини Стасів-Калинець, Миколи Руденка та Святослава Караванського. Вони є представниками дисидентського руху – вихідцями з різних регіонів України: Ірина Стасів-Калинець — зі Львова, Святослав Караванський — з Одеси, а Микола Руденко — з  селища Юр’ївка на Донбасі.

 

У 2020 році виповнюється 100 років від дня народження Святослава Караванського та Миколи Руденка, а також 80 років, як народилася Ірина Стасів-Калинець.

 

В анонсі зазначається, що презентація призначена на 11:00 30 жовтня в інформагентстві «Укрінформ» і транслюватиметься наживо. Учасники презентації:

 

  • Антон Дробович, голова Українського інституту національної пам’яті;
  • Вахтанг Кіпіані, засновник та головний редактор «Історичної правди», ведучий фільму;
  • Олена Лодзинська, директорка Музею шістдесятництва;
  • Ольга Мовчан, режисерка документального циклу та авторка сценарію;
  • Любов Крупник, авторка ідеї, продюсерка документального циклу, співробітниця Українського інституту національної пам’яті;
  • Олег Бажан, старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ.
  • Ірина-Стасів Калинець (6 грудня 1940 – 31 липня 2012) – письменниця, шістдесятниця, дисидентка-правозахисниця, учасниця руху за відновлення Української греко-католицької церкви. Вона брала участь у роботі «Меморіалу», «Товариства Лева» та Народного Руху України. Ірина та її чоловік Ігор Калинець були близькими друзями відомих дисидентів і політв’язнів Валентина Мороза, В'ячеслава Чорновола, Василя Стуса, Михайла Гориня, Стефанії Шабатури, Івана Геля. Під час другої хвилі брежнєвських репресій проти діячів української культури Ірина виступила на їхній захист. За це в 1972 році ув’язнена та засуджена до шести років таборів і трьох років заслання. У 2019 році Ірина Стасів-Калинець стала героїнею проєкту УІНП – календаря «Українські жінки XX століття».

схожі новини