Новини 2020-04-24 14:33

Мовна омбудсман іде у відставку

Тетяна Монахова була призначена на посаду півроку тому.

Мовна омбудсман Тетяна Монахова написала заяву про звільнення за власним бажанням. Про це йдеться на її сторінці у Facebook у п’ятницю, 24 квітня.

 

«Завжди виконувала правило Рузвельта: «Роби, що можеш, із тим, що маєш, там, де ти є». Та треба знайти сили вчасно усвідомити, що двері, які просто намальовані на цегляній стіні, не відчиняються», - йдеться в повідомленні.

 

Монахова також розмістила посилання на своє інтерв’ю Opinion. Там вона пояснила, що за весь час роботи їй так і не вдалося домогтися створення Секретаріату уповноваженого із захисту державної мови.

 

«З моменту призначення протягом шести місяців треба було створити Секретаріат уповноваженого. Це абсолютно нова інституція. Проблеми почалися одразу, оскільки в законі не прописано, що секретаріат є юридичною особою», - зазначила Монахова.

 

Вона додала, що тільки після створення секретаріату казначейство виділяє фінансування, і тільки обравши керівника секретаріату, можна створити штатний розпис і почати отримувати заробітну платню, розмір якої, за словами Монахової, вона так і не дізналася.

 

«Майже пів року я лише витрачала власні кошти на поїздки з Миколаєва до Києва, винаймання там житла тощо. Без секретаріату неможливо отримати фінансування… за цей період я витратила близько 30 тисяч гривень із сімейного бюджету на свою роботу», - сказала вона.

 

Монахова зазначила, що за цей період провела безліч консультацій з юристами Верховної Ради і уряду: «Писала проекти постанов для Кабміну про створення секретаріату. Зверталася з листами до депутатів, доповідаючи про труднощі, просила допомоги. Здійснювала спроби зареєструвати секретаріат у ЦНАПі Печерського району, але марно. Паралельно я шукала людей. У секретаріаті мали би працювати 50 осіб. Численні попередні співбесіди з потенційними кандидатами».

 

Марними, за її словами, були й спроби звернутись до Офісу президента - до глави держави вона так і не потрапила.

 

«Коли все було нарешті готово, коли після стількох моїх зусиль питання про створення секретаріату нарешті було винесене на голосування Кабміну, а потім раптово в день голосування викреслене із порядку денного, я остаточно переконалася, що йдеться про відсутність політичної волі. Я зрозуміла, що всі мої дії заблоковані. Продовжувати брати на себе відповідальність за те, на що ніяк не можеш вплинути, просто безглуздо», - пояснила Монахова.

 

Нагадаємо, посада мовного омбудсмана передбачена законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ухваленим 25 квітня. Монахова була призначена 27 листопада 2019 року. Вона – доктор філологічних наук, доцент, завідувачка кафедри журналістики Чорноморського національного університету імені Петра Могили. Другим кандидатом на посаду був науковець Тарас Кремінь, який переміг на відкритому конкурсі Уповноваженого з прав людини та був рекомендований на посаду 4 вересня.