Новини 13:20

Коболєв розкритикував заяви Путіна щодо газових відносин Україна-Росія

Голова Нафтогазу заперечив твердження російського президента.

У п’ятницю, 15 листопада, голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв розкритикував заяви російського президента Владіміра Путіна щодо газових відносин між Росією і Україною. Про це він написав у Facebook.

 

Зокрема, Коболєв зазначив, що Нафтогаз ніколи не відмовлявся купувати газ у російського Газпрому за ринковими цінами.

 

«Ситуація тут діаметрально протилежна – це Газпром відмовляється виконувати свої зобов‘язання за чинним контрактом», - сказав Коболєв.

 

Він додав, що Нафтогаз не подавав нових позовів проти Газпрому.

 

«Ми захищаємось в арбітражі та судах проти позовів, поданих проти нас Газпромом», - написав Коболєв.

 

Як зазначив Коболєв, доля Газпрому на ринку ЄС скоротилася до 32%, «тобто називати весь газ на ринку ЄС російським точно не коректно». Нині Україна фізично імпортує газ з території трьох країн ЄС, використовуючи діючі газопроводи.

 

Як відомо, зараз російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія ще не уклали. З цього приводу у Брюсселі триває низка тристоронніх перемовин Україна-Росія-Євросоюз. У листопаді відбудеться новий раунд переговорів. Його дата ще не відома.

 

Україна відкидає пропозицію Росії подовжити контракт на транзит російського газу в Європу на рік, оскільки «це може бути тільки новий контракт, тільки за європейськими правилами».

 

Як відомо, 14 листопада Путін заявив, що Росія готова укласти угоду щодо транзиту газу з Україною за зниженими цінами на 20-25%: «Ми вже багато разів говорили: ми готові працювати з Україною і щодо транзиту нашого газу до Європи, і щодо постачання в Україну. Причому за цінами, нижчими від тих, за якими Україна отримує російський же газ, але ніби по реверсу з боку Європи. Ми навіть говорили, що якщо ми безпосередньо будемо постачати, ми готові знизити ціну до 20-ти і навіть до 25%». Путін додав, що ситуацію може загострити позов Нафтогазу, поданий проти Газпрому в листопаді.

 

У позові до Газпрому Нафтогаз вимагає переглянути транзитний тариф з 13 березня 2018 року до закінчення контракту - 1 січня 2020 року. У Нафтогазі кажуть, що наразі тариф не відповідає рівню на європейському ринку. Нафтогаз вимагає 11,8 млрд доларів – різницю між тим, що Україна отримала за транзит, і що мала б отримати за переглянутими тарифами, оскільки Газпром нові тарифи застосовувати відмовився. При цьому, право вимагати перегляд тарифу передбачене у транзитному контракті.

 

Нагадаємо, щоб постачати до Європи газ в обхід України, Росія хоче запустити газогони «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу РФ постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські послуги з транзиту. «Північний потік-2» пролягатиме через води Росії, Фінляндії, Швеції, Німеччини та Данії.

 

У Коболєва прогнозують, що у разі припинення транзиту російського газу територією України падіння українського ВВП може становити до 0,7% за результатами 2020 року.