Новини 2019-11-13 11:57

Фігуранта справи «ВіЕйБі Банку» відправили під домашній арешт

Мова йде про члена Ради НБУ Миколу Каленського.

У середу, 13 листопада, Вищий антикорупційний суд відправив під цілодобовий домашній арешт екс-очільника управління Нацбанку по Києву та Київській області Миколу Каленського. Про це повідомила «Українська правда» з засідання ВАСУ.

 

Каленському заборонили залишати місце проживання у селі Стоянка. Він зобов’язаний прибувати до слідчого чи прокурора за вимогою. Також, Каленський має здати закордонний паспорт і носити електронний браслет.

 

Як передає «Слово і Діло», детектив Національного антикорупційного бюро і прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури просили взяти Каленського під варту з альтернативою застави у 20 млн грн.

 

Суддя погодилася зі слідством, що існують ризики втечі; знищення, спотворення або приховування речей і документів, необхідних слідству; незаконний вплив на свідків або інших підозрюваних. Однак, взявши до уваги вік, здоров'я і авторитет Каленського, суддя задовольнила клопотання частково.

 

Як відомо, Каленський є членом Ради НБУ. Його хотіла взяти на поруки перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова. За словами Рожкової, правління НБУ готове взяти на поруки всіх екс-працівників Нацбанку у справі «ВіЕйБі Банку» (щодо заволодіння 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту, наданого Нацбанком у 2014 році ПАТ «ВіЕйБі Банк» - Ред.).

 

Розслідування щодо справи тривало з 2016 року. Слідство з’ясувало, що в жовтні 2014 року ПАТ «ВіЕйБі Банк», віднесений до категорії проблемних банків, звернувся до НБУ з клопотанням надати йому стабілізаційний кредит під заставу нерухомого майна. Хоча «ВіЕйБі Банк» не подав всіх необхідних для цього документів (програму фінансового оздоровлення банку, спрямовану на вирішення  впродовж терміну користування стабілізаційним кредитом проблем ліквідності, поліпшення структури активів, дохідності, рентабельності тощо), правління Нацбанку пристало на його пропозицію. Вартість нерухомості, переданої в заставу НБУ, завищили майже в 25 разів шляхом складення підроблених звітів про оцінку: реальна вартість заставленої нерухомості становить 72,62 млн грн проти 1,8 млрд грн, заявлених «ВіЕйБі Банком». Стабалізаційний кредит у 1,2 млрд грн, отриманий від НБУ на два роки, «ВіЕйБі Банк» не повернув. У листопаді 2014 року «ВіЕйБі Банк» було визнано неплатоспроможним. Слідство вважає, що до справи можуть бути причетні понад 15 осіб.

 

Каленського підозрюють у тому, що він знав, що оцінка на заставне майно була завищена і що пакет документів, наданих «ВіЕйБі Банком» для отримання кредиту, не відповідав вимогам НБУ, але все одно погодив заставне майно банку.

 

12 листопада НАБУ повідомило восьми особам про підозри у заволодінні стабілізаційного кредиту. Дії кваліфіковано за ч.5. ст.191 ККУ («заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем»). Санкція статті передбачає позбавлення волі до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

 

12 листопада ВАСУ обрав запобіжний захід іншій фігурантці провадження – екс-керівнику банківського нагляду НБУ Аллі Шульзі – у вигляді утримання під вартою протягом 60 діб з альтернативою 15 млн грн застави.

схожі новини