Новини 13:03

"Поляки співпрацювали з нацистами". Все, що відомо про кризу у відносинах між Польщею та Ізраїлем

Тиждень розповідає про причини напруженості у дипвідносинах між країнами.

Увечері в четвер, 14 лютого, видання Jerusalem Post повідомило, що під час свого перебування у Варшаві прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що поляки співпрацювали з нацистами під час Голокосту.

Чи була заява?

 

Результат пошуку зображень за запитом "нетьяху"

 

Видання Haarets описав той самий інцидент зі словами: «Поляки співпрацювали з нацистами, і я не знаю нікого, хто б коли-небудь подав до суду за таку заяву».

 

У свою чергу посол Ізраїлю в Польщі Анна Азарі відразу спростувала дану інформацію.

 

"Я була присутня на брифінгу прем'єр-міністра, і він не сказав, що польська нація співпрацювала з нацистами, а тільки сказав, що нікому не пред'явили позов за згадку про тих поляків, які з ними співпрацювали", - сказала Азарі. 

 

Крім того, офіс Нетаньяху і газета запевнили, що прем'єра процитували некоректно, але польський уряд заявив, що його не задовольняє це пояснення.

 

Ланцюгова реакція

 

Посла Ізраїлю в Польщі Анну Азарі викликали в міністерство закордонних справ країни з вимогою роз’яснити слова прем’єра Нетаньяху.

 

"Ми просто хочемо отримати роз'яснення у справі, яка є медійною, а саме стосується статті, що з'явилася в ізраїльській газеті про виступ прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньяху в Музеї історії польських євреїв. Ми хочемо отримати більше інформації та передати польську позицію", - заявила речниця польського МЗС Ева Сувара.

 

Посол підкреслила, що Jerusalem Post уже змінив свою статтю, зазначивши, що попередня версія не відповідає дійсності - це сталося на прохання прем'єр-міністра Нетаньяху.

 

Після пояснень Азарі польський заступник міністра закордонних справ заявив: «Ми висловили сподівання, що ізраїльська сторона недвозначно посилається на те, що мав на увазі прем'єр-міністр Нетаньяху, вважаємо існуючі пояснення нерозбірливими».

 

Офіс прем'єр-міністра Ізраїлю повідомив, що під час розмови з журналістами Бенджамін Нетаньяху говорив про поляків, а не про польську націю чи державу, "його заява була неправильно зрозуміла і процитована в пресі" і "в результаті втручання пізніше була опублікована корекція".

 

Через кілька годин прем'єр-міністр Моравецький, однак, подзвонив Бенджаміна Нетаньяху, що Польщу не буде представлена ​​на саміті V4 Прем'єр-міністром, а лише головою Міністерства закордонних справ. Це реакція на телевізійну заяву Ізраїлю Каца, який очолює ізраїльську дипломатію. Кац нагадав, що "поляки всмоктували антисемітизм з молоком своєї матері".

 

У виданні "Гаарец" написали, що Ізраїль розуміє рішення польського прем'єр-міністра, оскільки в Польщі наближаються вибори. "Хоча на польській стороні немає непорозумінь, а вибори Ізраїлю набагато ближче, ніж у Польщі". 

 

Подальші реакції на реакції

Результат пошуку зображень за запитом "моравецький"

 

Пізніше прем'єр-міністр Моравецький подзвонив Бенджаміну Нетаньяху, та повідомив, що Польщу буде представлена ​​на саміті V4 не прем'єр-міністром, а лише головою Міністерства закордонних справ. Це реакція на телевізійну заяву Ізраїлю Каца, який очолює ізраїльську дипломатію. Кац нагадав, що "поляки всмоктували антисемітизм з молоком своєї матері".

 

Польський посол в Тель-Авіві назвав слова міністра Каца «дивовижними, ганебними і расистськими зауваженнями, які є абсолютно неприйнятними», а голова канцелярії прем'єр-міністра Міхал Дворчик прямо сказав, що після виступу глави міністерства закордонних справ Ізраїлю будь-яка участь представника Польщі на саміті V4 в Ізраїлі є сумнівною.

 

Протягом години той самий міністр Ізраїлю Кац на ізраїльському військовому радіо заявив, що  "Антисемітизм був уродженим у поляків до Холокосту, під час і після нього теж".

 

На що прем'єр-міністр Моравецький відповів так: "Ми чекаємо твердої відповіді на непрості і расистські слова нового міністра закордонних справ Ізраїлю." Якщо такої реакції не станеться, глава польського міністерства закордонних справ не встигне на вершину V4 в Єрусалимі ".

 

Варто додати, що опозиція Ізраїлю також поділяє обурення польської влади та готує спільну заяву, в якій засуджуються слова Ізраїлю Каца.

 

За неофіційною інформацією, посол Азарі знову запросили до польського Міністерства закордонних справ.

 

У понеділок, 18 лютого, у виданні Jerusalem Post вийшла стаття, що коротко описує ситуацію під заголовком "Poles furious" ("Поляки скажені")

 

Польський прем'єр-міністр Матеуш Моравецький скасував участь Польщі в саміті Вишеградської четвірки (V4) в Ізраїлі.

 

Нагадаємо, 6 лютого президент Польщі Дуда підписав ухвалені парламентом поправки до закону про Інститут національної пам'яті, який криміналізує вислови про деякі історичні події. У ньому також передбачено кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.

 

Положення закону викликали протести в Україні та Ізраїлі, а також стурбованість у США та Франції.

схожі новини