Новини 15:29

Зміст важливіший за форму. Як у світі відреагували на першу зустріч Порошенка та Трампа

Зокрема, під час переговорів Мінфін США оголосив про нові санкції щодо РФ, що свідчить про готовність адміністрації Трампа підтримати Київ.

Президент України Петро Порошенко здійснив перший довгоочікуваний візит у США для зустрічі з американським колегою Дональдом Трампом. Західні медіа зазначають, що хоч зустріч обох лідерів і була короткою, основне значення в ній мав не формат, а саме зміст переговорів. Зокрема те, що український лідер зустрівся з Трампом раніше за Путіна та провів низку зустрічей з високопоставленими чиновниками команди президента США. Окрім того, з візитом Порошенка до Вашингтона збіглося оголошення Мінфіну США про нові санкції, що свідчить про готовність адміністрації Трампа підтримати Київ.

Напередодні зустрічі британське видання The Guardian опублікувало доволі скептичну статтю про візит Порошенка до Трампа. Автор матеріалу вважав, що український президент лише "зайде" до Овального кабінету, а сама зустріч буде дуже короткою.

"Такий формат означає, що Трамп не зобов’язаний стояти поруч з Порошенком, як це відбувається нормально під час візиту іноземних керівників, і не мусить робити заяв про двосторонні відносини", - писало видання, прогнозуючи, що зустріч залишить відкритими питання про те, що адміністрація президента США готова зробити щодо України.

"Це вимагало б окреслення офіційної позиції у питанні російського військового вторгнення в Україну й анексії Криму 2014 року. Саме цього досі (президент Трамп - Ред.) уникав, перекладаючи цю справу на держсекретаря та міністра оборони", - пише видання. Але варто зазначити, що Трамп уже двічі особисто висловлювався про анексію Росією українського Криму.

Guardian вважало, що те, як Порошенка прийматимуть у Вашингтоні, може розглядатися як певна зневага, бо з більшістю інших іноземних лідерів президент Трамп зустрічався інакше.

Видання згадало про травневу дуже приязну зустріч Трампа з російським міністром закордонних справ Сергієм Ларовим та послом Москви у Вашингтоні Кісляком. У той самий день Трамп зустрівся і з українським міністром закордонних справ Павлом Клімкіним, але ця зустріч не була заздалегідь оголошеною.

Guardian цитує колишнього американського дипломата і заступника генерального секретаря НАТО Александра Вершбоу: “Я вважаю, Порошенко прибув, очікуючи короткої зустрічі, подібної до зустрічі з Клімкіним. Тут для Порошенка вирішується багато. Він повинен переконати Трампа виявити підтримку Україні та показати, що він вважає Україну важливою там, де Росія зруйнувала світовий порядок”.

Проте, як підкреслив в інтерв'ю "Голосу Америки" колишній посол США в Україні Стівен Пайфер, треба звертати увагу не на форму візиту, а на зміст. З його слів, ця адміністрація протягом шести місяців показувала, що не завжди дотримується протоколів. Дипломат підкреслив, що зустріч Трампа з Порошенком до його зустрічі з президентом Росії Владіміром Путіним, яка запланована на наступний місяць, була критично важливою для врегулювання ситуації на Сході України.

"Президент Трамп мав можливість почути напряму від президента Порошенка, чого намагається досягти Україна відносно врегулювання конфлікту на Донбасі. Це дуже важливо, на мою думку, щоб Трамп почув це безпосередньо від Порошенка, перед тим, як він сяде говорити з президентом Путіним", - сказав експерт.

The New York Times зазначає, що важливо те, що в день, коли Трамп приймав Порошенка в Білому домі, Міністерство фінансів США розширило санкції проти Росії, а саме, додало до списку обмежувальних заходів 38 осіб і організацій через агресію щодо України. Газета також передає слова міністра фінансів США Стівена Мнучіна про те, що "санкції щодо Росії не будуть пом'якшені, поки вона не виконає свої зобов'язання згідно з Мінським угодами - домовленість про перемир'я між Росією і Україною від 2015 року".

Як очікується, Трамп і Владімір Путін вперше зустрінуться на полях саміту G20 у Гамбурзі на початку липня. "Санкції - це один з багатьох потенційно делікатних питань, які обговорюватимуться", - йдеться в статті.

Foreign Policy також звертає увагу, що під час візиту основне значення мав не тільки його зміст, скільки його формат: "Пенс прийняв Порошенка, а потім вони здійснили короткий візит в Овальний кабінет, де в той момент були присутніми Дональд Трамп і його радник з питань національної безпеки Макмастер. Прийом, наданий українському лідеру в Вашингтоні, буде розглядатися як свого роду показник позиції Білого дому по відношенню до Києва і до російської агресії в цій країні", - підкреслює видання.

Зазначається, що, хоча Порошенко почув на свою адресу чимало критики за нездатність впоратися з корупцією у країні, у нього все ж є привід для гордості: він зустрівся з Трампом раніше Путіна, пише видання.

Телеканал CNN зазначає, що у Вашингтоні надали президенту України Петру Порошенку, який розглядається як ворог російського керівництва, досить стриманий прийом.

"Коли Порошенко прибув у Західне крило Білого дому у вівторок вранці, Трамп не зустрічав його, хоча він це робив під час візитів інших лідерів. Український президент тихо пройшов всередину без фанфар. Порошенко, перш за все, провів зустріч з Пенсом, у якого склалися тісні стосунки з українським лідером. Як тільки глава української держави зайшов в Білий дім, адміністрація Трампа оголосила про розширення американських санкцій проти лідерів проросійських бойовиків і чиновників в Росії, причетних до війни в Донбасі", - підкреслює видання.

Водночас, за даними каналу, багато чиновників в адміністрації Трампа відкидають звинувачення, що українського президента "холодно" зустріли в Білому домі. Вони зазначають, що Порошенко провів переговори з усіма найважливішими членами адміністрації Трампа. І жоден іноземний лідер не мав такого широкого прийому. "Не всі візити однакові", - підкреслив один з американських чиновників, який звернув увагу на те, що Порошенко зустрівся з усіма головними людьми в будівлі, включаючи Трампа, Пенса і Макмастера.

Видання The Washington Post звернуло увагу на прикру помилку Трампа, який під час протокольної зустрічі з Порошенком вжив артикль "the" перед назвою країни "Ukraine", що є вкрай зневажливим у ставленні до українського народу.

Американські журналісти зазначають, що використання означеного артикля перед назвою країни може дуже сильно засмутити український народ через геополітичний підтекст.

Використання артикля було виправдано за часів СРСР, коли існувала Українська Радянська Соціалістична Республіка (the Ukrainian Soviet Socialist Republic), проте після здобуття країною незалежності в 1991 році норми правопису "Україна" в англійській мові змінилися. Саме тому, як зазначає видання, застереження Трампа може бути сприйнята болісно жителями України. На це також звернув увагу колишній посол США в РФ Майкл Макфол.

"Хороший брифінг від співробітника Білого дому міг би допомогти йому зрозуміти, чому "the Ukraine" - це образа для українців. Він - президент, врешті-решт", - написав дипломат на своїй сторінці в Twitter.

Але як нагадав автор статті, інші американські лідери теж припускалися цієї помилки, зокрема, Барак Обама, який зробив це у 2014 році.

схожі новини

Новини RedTram

Loading...