Олег Фея

Нерозумна альтернатива

2 Квітня 2020
Найліпші світові лабораторії обіцяють вакцину від коронавірусу SARS-CoV-2 щонайменше за рік. Зараз над нею працюють десятки тисяч кваліфікованих науковців, отримуючи від лікарень велетенські обсяги даних. А ось гомеопати та інші представники альтернативної медицини уже сьогодні точно знають, чим лікувати хворобу. Недовіра до системи охорони здоров’я загалом, брак знань у людей, надія на диво й конспірологія — їхні найкращі союзники в монетизації страху.

На початку 1990-х мій знайомий, лікар за фахом, працював кілька місяців на апараті Фолля. Щойно закінчив навчання, грошей у лікарнях майже не платили, тож працювати на приватну клініку видалося хорошою пропозицією. А досвіду, щоб зрозуміти, що це таке, у нього не було. Метод названий на честь німецького лікаря Райнгольда Фолля, який «мав глибокі знання в галузі традиційної китайської медицини», як зазначає сайт однієї з клінік альтернативної медицини. Нібито Фолль знайшов у людини біоактивні точки (користуючись древніми китайськими знаннями, звичайно) і зрозумів, що вимір електричного опору в цих точках багато що скаже про здоров’я людини. На основі праць Фолля побудували високоприбутковий бізнес біорезонансної діагностики. Якщо відкинути езотерику й повернутися до фізики, то апарат Фолля — просто омметр, що вимірює електричний опір людини. Та я не певен насправді, що і його вимірює, це просто непотрібні дані. Після «вимірів» комп’ютерна програма, основана на знаннях древніх китайських мудреців, показує всі хвороби людини.


Повертаючись до мого знайомого лікаря. Після кількох місяців роботи на апараті Фолля до нього завітав приятель із чітко поставленим діагнозом. Мій знайомий вирішив перевірити того на своєму апараті, який показав щось цілком інше. Він перевірив ще раз — апарат видав третій діагноз. Потестувавши прилад ще кілька разів, він здогадався, що ніякої справжньої діагностики той не провадить, і покинув цю клініку. Мені він казав, що прихильники альтернативної медицини, які працюють у таких місцях, діляться на два типи.

 

Читайте також: Коронавірус: п’ять попередніх висновків


Перший тип найнебезпечніший — ті, хто беззастережно вірить у свою роботу. Вони пропишуть гомеопатичні пігулки проти раку. Діагностують якусь іншу хворобу в реально хворої людини й дадуть неправильні поради щодо лікування. Їхні дії можуть серйозно нашкодити здоров’ю людей. Другий тип — циніки, які прийшли заробити грошей. На думку мого знайомого, такі люди хоч і варті осуду й, можливо, кримінальної справи за шарлатанство, та все ж безпечніші. Вони відправлять серйозно хвору людину до лікарів, попередньо стягнувши повний прайс за свої «послуги». Адже їхня ціль все ж заробити, а не бути відповідальним за смерть чи каліцтво людини, — це може нашкодити бізнесу.

 

Прополіс, озонована оливкова олія, безліч препаратів з недоведеною дією, аюрведа — усе це й близько не допоможе від COVID-19, як і від інших хвороб. Та це не заважає рекламувати й продавати ці засоби та практики довірливим людям. Люди вірять у диво й тяжіють до простих рішень


Годі й казати, що клініки біорезонансної діагностики вже вміють виявляти вірус і знищувати його «резонансним надвисокочастотним електромагнітним полем». Пожвавилися й гомеопати. Ще в січні, коли про вірус з’явилися перші новини, а з наукового погляду про нього було геть нічого не відомо, вони запропонували низку препаратів. Наразі гомеопатичні «Анаферон» та «Ергоферон» мають попит як противірусні засоби, а департамент охорони здоров’я Москви навіть рекомендує їх як ліки проти коронавірусів. Я вбачаю в цьому лобізм російської гомеопатичної корпорації «Матеріа Медика», за ліцензією якої ці засоби продаються в Україні.


Виробник препарату «Декасан» запустив маніпулятивну рекламу, що він «діє на всі складні віруси, включно з коронавірусом». Справді, коронавірусів багато, більшість із нас ними перехворіли, та неважко здогадатися, від якого саме коронавірусу люди вживатимуть ці ліки. Ще низка виробників користується цією ж маніпуляцією.

 

Читайте також: Тривала гра. Що іноЗМІ пишуть про пандемію коронавірусу


Прополіс, озонована оливкова олія, безліч препаратів з недоведеною дією, аюрведа — усе це й близько не допоможе від COVID-19, як і від інших хвороб. Та це не заважає рекламувати й продавати ці засоби та практики довірливим людям. Люди вірять у диво й тяжіють до простих рішень. Випити гомеопатичну таблетку, прополоскати ніс озонованою олією, а не робити важкий вибір на користь зміни свого способу життя й соціального дистанціювання.


Деякі із цих практик альтернативної медицини пропонують люди, які в них чесно вірять. Та більшість — цинічні шарлатани, що побачили легкий спосіб наживи на розгублених і наляканих громадянах. І я сумніваюся в словах свого знайомого, що ці люди менш шкідливі, аніж щирі практики нетрадиційного лікування. Вони мають ресурси, можуть купувати рекламу, лобіювати рішення міністерських департаментів, а також зможуть уникнути відповідальності завдяки впливу, дірявим законам і корумпованим судам. Вони самі наче вірус, що підточує імунітет суспільства, вакцину від якого розробити важче, аніж від SARS-CoV-2. Єдиний спосіб із цим боротися — жорстко дотримуватися правил інтелектуальної гігієни, брати інформацію з перевірених джерел, не скуповувати препарати з недоведеною дією «про всяк випадок», а також постійно навчатися. Почати хоча б із повторення базового шкільного курсу з біології.