Мрідула Гош

Заворушення під час державного діалогу

5 Березня 2020
Коли в межах державного візиту до Індії 24–25 лютого 2020 року президент США, найстарішої демократії світу, Дональд Трамп та прем’єр-міністр Індії, найчисельнішої демократії світу, Нарендра Моді дружньо обіймалися, відвідали Тадж-Махал, ашрам Магатми Ґанді, брали участь у ралі на стадіоні «Мотера», у країні тривали прикрі події.

У Гуджараті вздовж дороги, якою їхав кортеж Трампа, будували стіну, щоб відгородити нетрі. Мешканці нетрів ніяковіли, питання їхньої людської гідності не бралося до уваги. Саме першого дня візиту в північно-східній частині столиці Делі почалися заворушення. Був мирний протест проти зміни до закону про громадянство, що спрощує набуття індійського громадянства для релігійних меншин із сусідніх з Індією країн, але не надає такого права мусульманам. Більшість мейнстримних медіа проігнорували ці протести. Проте прихильників правлячої «Бхаратія джаната парті» обурили ці вияви «незгоди» під час візиту Трампа. Спочатку вбили поліцейського та одного військового. Потім сутички переросли в серйозні заворушення. На момент написання цієї колонки постраждали кілька сотень осіб, серед них 42 загиблих. Більшість мусульмани. Ніколи державні візити не супроводжувалися таким кровопролиттям та прикрими інцидентами.


Цими днями медіа, з одного боку, обговорювали одяг Меланії та Іванки Трамп, їхнє відвідування школи, список страв на прийомі, а з іншого — подавали статистику про загиблих та поранених, бездіяльність поліції, мовчання керманичів, безвідповідальність політиків, адже керовані ними «тітушки» спровокували бійку тощо. Влада й опозиція обвинувачували одне одного. 

 

Читайте також: Президентський гемблінг


Пам’ятаю часи, коли візити президентів США супроводжувалися привабливішими заголовками. 2006 року під час візиту президента Джорджа Буша був пікантний заголовок: «Охороняти Буша — мавпяча справа». Поруч було фото шимпанзе, і з матеріалу ставало очевидно: щоб виявити вибухівку, привозили шимпанзе, який був у складі охорони! Звідси й назва. Під час візиту президента Обами був такий заголовок: «Mu-Baraсk Obama!» — яким привітали президента, дотепно використавши риму з його іменем (мубарак означає «вітаю» або «бажаємо щастя»). Візит Трампа був карнавальним, проте без творчих заголовків. Зустріч «Намасте Трамп» у найбільшому у світі стадіоні з крикету «Мотера», зі 130 тисячами осіб в Ахмедабаді був наймасовішім заходом у політичному житті американського президента.

Міжнародні відносини мають політичний і професійний аспекти. Візити, навіть якщо вони не дуже результативні, завжди добрі для сприяння діалогу професіоналів. Утім, політичний аспект базується на спільних цінностях, не лише на стосунках лідерів або на підтримці однієї політичної сили


На тлі надмірної уваги до підвищення іміджу лідерів двох країн не помітили незначних зрушень у торговельних відносинах, окрім підписання оборонної угоди на $3 млрд та угоди про зріджений газ і технології 5G. Обсяг торгівлі Індія — США 2019 року сягав $150 млрд. Проте в історії відносин у XXI сторіччі були важливіші події, наприклад візит Клінтона 2000-го, через два роки після введення санкцій проти Індії за її ядерні випробування 1998-го, а також підписання угоди про співпрацю в цивільній ядерній енергетиці 2008-го. Тоді у відносинах Індії та США розгорталися нові сторінки.


Багато хто пов’язує візит Трампа з його електоральною кампанією, мета якої — завоювати голоси індійської діаспори США. Уперше Трамп публічно зустрічався з Республіканською індуїстською коаліцією 2016 року в Нью-Джерсі. Тоді Трамп здобув лише 1/6 частину голосів індійської діаспори, адже Гілларі Клінтон мала з нею дуже тісні відносини, чим не можуть похвалитися нинішні претенденти на посаду президента від демократів. Трамп також усвідомлює популярність Моді серед більше ніж 800 тис. членів індійської діаспори з Гуджарату. Згідно з даними перепису 2010 року, чисельність індійської діаспори в США становить 128 тис. осіб у Флориді, 103 тис. у Пенсильванії, понад 77 тис. у Мічигані. Ці штати є ключовими для Трампа. Тож зрозуміло, чому він охоче брав участь у зустрічі в Ахмедабаді, а також у заході «Howdy Modi» в Х’юстоні у вересні 2019 року за участю 50 тис. індійських діаспорян. Трамп був стриманим і не торкався суперечливих тем. Зате він назвав візит «незабутнім» та «надзвичайним». Попри дружбу лідерів-політиків, у відносинах між державами є проблеми. На Мюнхенській конференції з безпеки відбувся різкий діалог між сенатором США Ліндсі Ґремом та міністром закордонних справ Індії Субраманьямом Джайшанкаром щодо Кашміру.

 

Читайте також: "Супервівторок" у США. Хто перемагає у праймеріз і чому це важливо


Міжнародні відносини мають політичний і професійний аспекти. Візити, навіть якщо вони не дуже результативні, завжди добрі для сприяння діалогу професіоналів. Утім, політичний аспект базується на спільних цінностях, не лише на стосунках лідерів або на підтримці однієї політичної сили. Моді був єдиним, кому заборонили в’їзд до США, згідно з Міжнародним актом з релігійної свободи, через події 2002 року в Гуджараті, коли в сутичках загинуло 2 тис. осіб. Коли Моді став прем’єр-міністром 2014-го, заборону було скасовано. Наразі протести в Індії тривають. Подальша поляризація впливатиме на діалог. Тому політика та політичне майбутнє лідерів нинішнього року будуть більш помітними, ніж стратегічна робота професіоналів. Та чи нададуть належну увагу цінностям демократії, що пов’язують ці дві країни?