Едвард Лукас

Віденська задуха

22 Серпня 2018
Чистота, безпечність, пам’ятки культури роблять Відень, згідно з рейтингом Economist Intelligence Unit, одним із найкращих у світі міст для проживання.

Політика — то вже інша історія. За правого коаліційного уряду, що прийшов до влади у грудні, Австрія лоскоче нерви своєму народу й міжнародній спільноті. Так, країна розлютила Італію, запропонувавши паспорти німецькомовним мешканцям Південного Тіролю. Через це знову спалахнула давно забута суперечка навколо етнічних та мовних питань на колишніх територіях Австро-Угорщини. Австрійці розізлили Ізраїль та ортодоксальних євреїв, коли призначили відкриття саміту ЄС на свято Йом Кіпур. Політик місцевого рівня з ультраправої Австрійської партії свободи, яка була заснована колишніми есесівцями в 1950-х роках, а тепер входить до складу двопартійної правлячої коаліції, нещодавно навіть запропонував продавати кошерне м’ясо лише «зареєстрованим євреям».


Неприємний відгомін з минулого (символічний чи ні) — це і так досить погано. Однак більше тривожить, що Австрія дедалі менше залежить від решти Європи як партнер у сфері безпеки й дипломатії.


У середині серпня австрійська міністерка Карін Кнайсcль — гостра на язик, безпартійна консерваторка — запросила Владіміра Путіна на своє весілля (російський лідер відвідав нібито неофіційну подію з «казачім» хором). Це викликало занепокоєння щодо солідарності Австрії з Україною.

За правого коаліційного уряду, що прийшов до влади у грудні, Австрія лоскоче нерви своєму народу й міжнародній спільноті. знову спалахнула давно забута суперечка навколо етнічних та мовних питань на колишніх територіях Австро-Угорщини


Тимчасом міжнародні ЗМІ нарешті прокинулися й почали писати про шпигунський скандал, пов’язаний із діяльністю Федерального органу захисту конституції і боротьби з тероризмом (BVT) — головною австрійською службою у сфері безпеки й контррозвідки. 28 лютого поліція обшукала штаб-квартиру BVT та помешкання керівників служби. Вилучено комп’ютерні диски. Чиновникам наказали передати паролі й коди до мобільних телефонів. Дивно те, що відділ поліції, який це робив, зазвичай має справу з кишеньковими злодіями та іншими вуличними злочинцями. Ці поліцейські не мають досвіду в розвідці та безпеці, проте ними керує політик із міського представництва Австрійської партії свободи. Міністр внутрішніх справ Герберт Кікль, теж із цієї партії, каже, що BVT перевищувала свої повноваження. Однак звинувачення скидаються на вигадані. Один із гаданих огріхів служби — операція, у форматі якої на австрійському принтері було таємно надруковано 30 безіменних північно-корейських паспортів і три з них передано представникам влади Південної Кореї. Для більшості людей така історія звучить цілком нормально: адже саме це і має робити західна спецслужба. А от публічне обговорення таких заходів — серйозне порушення протоколу, що ставить під загрозу операції, спрямовані проти країни-парії.

 

Читайте також: Австрія почала головування у Раді Європейського Союзу


Парламентське розслідування цієї справи почнеться у вересні. Більш-менш стерпне пояснення: Австрійська партія свободи, яка тривалий час була політичним аутсайдером, просто намагається прибрати до рук державні інституції та, зокрема, позбутися Пітера Ґрідлінґа, шанованого очільника BVT, який раніше керував контртерористичними операціями Європолу. Страшніша версія така: влада накинулася на BVT, бо агентство стежить за зв’язками між російськими шпигунами й австрійськими ультраправими активістами (стежать, наприклад, за студентськими братствами (Burschenschaften) — давнім сховищем зловісних решток австрійської історичної спадщини, що невипадково тісно взаємодіє з Австрійською партією свободи). Джерела й методи, які BVT застосовувала в боротьбі проти цього похмурого світу, могли б повідати багато цікавого ультраправим австріякам, та й російським шпикам теж. Деяку інформацію BVT отримує від партнерів — іноземних агентств із набагато більшим потенціалом в електронних засобах та агентурно-оперативній розвідці. Побоювання щодо витоку цих таємниць призвели до того, що західні партнери відцуралися від Австрії.

 

Читайте також: Президент Австрії вимагає пояснень від Берліну щодо шпигунства німецької розвідки


Австрійські політики не переймаються. Кажуть, то все тео­рії змови. Хвиля обурення на мігрантів та істеблішмент, а також євроскептицизм, привели їх до влади. Партії схожого спрямування укріплюють позиції в інших країнах. Попереду шлях лише вгору. То чого непокоїтися через старі правила, коли можна написати нові?


Відень недарма приваблює світ своєю красою. Однак ті, кого хвилює європейська безпека, уже відчувають нестерпний запах задухи, що зависла над містом.

 

--------------------

28 лютого австрійська поліція прийшла з обшуком до найбільшої розвідувальної структури в країні — Федерального відомства із захисту Конституції і боротьби з тероризмом (BVT). Цей обшук спровокував дуже багато критики як із боку президента країни Александера Ван дер Беллена, так і з боку опозиційних політиків. Із часу цього обшуку минуло понад п’ять місяців, австрійська розвідка, як пише The Washington Post, оговтується й досі. Згідно з даними джерела видання, інші європейські розвідки вирішили не ділитися з австрійськими колегами найбільш чутливою інформацією, щоб не наражатися на небезпеку, що ці дані можуть потрапити «не в ті руки». Утім, 20 серпня, за повідомленням The New York Times, керівник BVT Петер Ґрідлінґ заявив, що його структура наразі не має «зменшення співпраці зі службами-партнерами» й BVT працює над тим, щоб зберегти, «а де це потрібно — відновити» довіру партнерів.