Роман Бурко

Випалити до кінця

29 Грудня 2017
На сьогодні головним викликом для України я бачу подолання дихотомії та роздрібнення суспільства.

 Бо саме на психологічних вірусах, які інтегруються в суспільну свідомість і спричиняють фрустрації, ґрунтується черговий етап гібридної війни. Ми можемо багато говорити про зовнішні загрози та ризики у військовій, економічній, інформаційній та інших сферах. Можемо згадати важливе питання кібербезпеки. Проте на цьому етапі найбільше нас руйнують виклики, пов’язані з невтіленням суспільних очікувань, недостатніми реформами тощо. 
Треба уникати імітації змін, ухвалювати закони, які не утискають права громадян, а, навпаки, створюють комфортніше поле для розвитку, запроваджувати інновації, сприяти малому бізнесу. Українська дихотомія здебільшого спричинена слабкою довірою та комунікацією між владою й суспільством. Хоча, наприклад, Facebook і Twitter в українських реаліях частково стали для громадян інструментом ефективного зворотного зв’язку з політиками. Але того замало. Що планується зробити для поліпшення комунікації суспільства й влади? Це вже питання до політиків і чиновників. Лише коли кореляція між громадянським су­спільством і «менеджерами», яким воно довірило законодавчі й представницькі функції, стане ефективною, швидкою та легкою, тоді можна буде казати про значні зміни. Чого владі точно не варто робити, то це йти шляхом східного сусіда, закручувати гайки й ухвалювати закони, які обмежують права громадян, погіршують їхнє життя, створюють нові труднощі. Коли енергія й час як окремої особистості, так і народу загалом не витрачатимуться на подолання зайвих перешкод та бюрократичних механізмів, тоді вони інвестуватимуться в інновації та розвиток. 
Що в цій ситуації можемо зробити ми, волонтери? Варто створювати ефективні механізми громадського контролю, платформи для суспільного діалогу. Знову ж таки вимагати пришвидшення та оптимізації реформ і спрощення механізмів. 
Наприклад, волонтерська діяльність спільноти InformNapalm займає дуже специфічну інформаційно-розві­дувальну нішу. Тобто ми частково взяли на себе деякі важливі функції, які на певному етапі державні органи, на нашу думку, виконували дуже мляво та неефективно.

Якщо ви невдоволені менеджментом держави, покажіть приклад ефективності, який вона зможе наслідувати, вимагайте виконання чиновниками своїх обов’язків і паралельно змінюйте систему крок за кроком

Волонтерські та неурядові організації — це, по суті, об’єд­нання громадян, які беруть на себе певні суспільні функції та демонструють державі, як треба робити, і демонструють не голослівно, а власним прикладом. Це складно, але працює. І ми бачимо, як офіційні українські делегації поступово починають використовувати матеріали нашої спільноти для презентацій на сесіях Парламентської асамблеї НАТО, засіданнях ПАРЄ та ОБСЄ. Результати наших досліджень долучають до доказової бази та офіційної позиції України й у міжнародних судах проти Росії. Волонтери спільноти InformNapalm допомагають Україні не тільки в інформаційній, а й у дипломатичній царині: ми комунікуємо з дипустановами, звертаємо увагу громадськості на гострі моменти зовнішньополітичних відносин, викриваємо вплив у Центральній та Східній Європі окремих функціонерів та рухів, які мають російську підтримку або проросійський бекграунд. 
Варто лишень згадати резонансні матеріали із циклу Surkov Leaks або публікації про функціонера Усовського, який кош­том Кремля організовував антиукраїнські акції в Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині. Ті розслідування набули неабиякого міжнародного резонансу, привернули увагу західних ЗМІ. І це фактично також внесок у зміцнення позицій України на міжнародній арені. Бо коли світ дізнається більше правди про підступні дії Москви, то автоматично починає активніше підтримувати Україну. 
Що ми маємо робити на недержавному рівні? Діяти, а не чекати, доки за нас це зробить хтось інший. Якщо ви невдоволені менеджментом держави, покажіть приклад ефективності, який вона зможе наслідувати, вимагайте виконання чиновниками своїх обов’язків і паралельно змінюйте систему крок за кроком.
Якщо ж робити прогнози щодо наших ворогів, то тут усе більш-менш просто, адже ми знаємо, чого від них очікувати. Підлості. Завжди очікуйте від них підступних кроків у будь-якій сфері. Вони ніколи не діятимуть за правилами, тож якщо ви граєте з ними в шахи, будьте готові й до правого хука. Логічно, що вони використовуватимуть усі можливості й наші слабкі місця. Ми знаємо, що робить країну вразливішою: корупція, метастази та агонія системи, яка не була остаточно змінена. А це, своєю чергою, лишає актуальною загрозу реваншу проросійських сил. 

Новини RedTram

Loading...