Юрій Лапаєв

Але є нюанси

8 Серпня 2017
Чорний тонований мерседес повіз хлопця кудись далі від аеропорту. Водій за кермом недешевого седану мовчав, жодних пояснень. Іноземець, а це було помітно, розгубився і почав сумніватися, що це лише жарт його друзів в незнайомій країні. І коли паніка почала потихеньку пробиратися до його голови, машина зупинилася. Біля авто його зустрічав немолодий вже чоловік, провів до розкішної будівлі. Запросив сісти за стіл. Настав час пояснень…

Це не уривок з новітнього трилеру. Таким сюрпризом зустрічали 6-мільйонного туриста в Грузії. Урочисту вечерю прикрашену танцями відомого балету відкривав особисто прем’єр-міністр Георгій Квірикашвілі. Це він зустрічав машину з дорогим гостем. Страви для цієї вечері обирала вся країна, голосували заздалегідь на спеціальному сайті, щоб якнайкраще передати особливості національної кухні. 30-річний голландець Джеспер Блек, який просто їхав в гості до своїх друзів, а раптом став зіркою, розплакався від щастя.

Це лише невеликий епізод, який доволі непогано показує туристичну галузь «здорової людини». Коли вся країна налаштована на досягнення найкращого результату і може бути гідним прикладом для всіх пострадянських республік. В керівництва Грузії є розуміння того, куди вони рухаються в цій сфері, ухвалена національна туристична стратегія до 2025 року.Трохи незрозуміло для України, але розвиток туризму не зазнав змін після доволі різкої зміни політичного курсу верхівки. Є підтримка бізнесу, в країні створені дуже привабливі умови для іноземних інвесторів. Підтвердженням цьому є Батумі, місто за останні роки перетворилося майже повністю. Сучасні готелі, казино та розважальні центри – все заради задоволення дорогих гостей. Чого варта лише новітня набережна.5-ти зіркові готелі від світових брендів ростуть немов гриби після дощу. Є розуміння і серед простих мешканців, які намагаються зробити сервіс найкращим, а спогади найприємнішими.Тому не є дивом, як країна за рік приймає вдвічі більше туристів, ніж має населення.

Грузія може бути гідним прикладом для всіх пострадянських республік в тому, як треба розвивати туристичний потенціал. Однак відносини з країною-окупантом залишають багато питань.

Зарубіжні гості залишили за 2015 рік $1,9 млрд. Прибутки від туризму складають більше 60% від отриманих в галузі сервісу або майже 7% від національного ВВП. За даними міжнародних звітів, країна щороку покращує своє положення в світових туристичних рейтингах.Активно працюють внапрямках розвитку повітряного транспорту, туристичної інфраструктури, не забувають і про екологію. На кожному кроці грузини нагадують, що у них привітна, а головне абсолютно безпечна країна. Тим часом, ведеться активна інформаційна кампанія всіма каналами, яка має на меті популяризацію Грузії як райськогокуточку, що поєднує в собі унікальну природу, історичні пам’ятки та сучасний відпочинок. Згадана на початку акція – частина цих зусиль, для якої були задіяні місцеві та зарубіжні спеціалісти з піару.

Але є одне але. Частина території Грузії залишається окупованою. Не просто залишається – ця територія поступово розростається, немов ракова пухлина. Місцеві ЗМІ вже прозвали це «повзучою окупацією».  Свіжа новина – на початку липня російські «миротворці» пересунули «кордон» на чергові 500 метрів в Горійському районі поблизу селищ Бершуеті та Собісі. Селяни не змогли отримати доступ до частини своїх вже засіяних полів. І це не перший випадок, таке трапляється періодично з 2008 року. Інше російське ноу-хау – «окупаційний комбайн». Минулого року наприкінці серпня на кордоні з окупованою частиною Грузії з’явився комбайн, який підприкриттям військових (були задіяні навіть гелікоптери!) зібрав врожай пшениці з прилеглих полів та втік назад до невизнаної «Південної Осетії». Реакції міжнародної спільноти на це свавілля немає.

Чиатйте також: Як Польща розвиває туризм

А ще більш цікаво – росіяни для грузин не тільки окупанти, але й бажані гості. Принаймні про це говорить офіційна статистика країни. Навіть у воєнний 2008 рік частка туристів з РФ складала 8% і не падала, а навпаки, майже щороку зростала. Наприклад, в 2016 році цей показник сягнуввже 16% від загальної кількості, це більше мільйона осіб, завдяки чому Росія стабільно займає місце в топ-п’ятірці країн. В крамницях можна відносно легко знайти російські товари, а рівень торгівлі між двома державами після торговельних війн та заборон повернувся на довоєнний рівень ще у 2013 році. В транспорті грає російський «блатняк», а по телебаченню можна знайти програми з Москви і всі ці нескінченні серіали про ментів-чекістів-смершевців. Залишається цікавою і водночас незрозумілою ситуація довкола Інгурської ГЕС – об’єкту, який фактично розділений «кордоном» з Абхазією та при цьому продовжує виробляти електроенергію на обидві боки конфлікту. Про п’ятиденну війну намагаються не говорити. Для місцевих ця тема незручна.Втрати серед військових та цивільного населення мінімальні, якщо порівнювати з війною на Донбасі. Тим, кого війна не торкнулася простіше робити вигляд, що нічого не відбулося, щоб не лякати шановних гостей.Що ж до грошей, то вони, звичайно, не пахнуть.