ОНУХ

Варшава, Тримор’я, Трамп

13 Липня 2017
Давно середина літа не була такою гарячою… у політичному розумінні. Північні корейці випробували чергову балістичну ракету, здатну загрожувати США, але все ж таки лише потенційно. А от Південна Корея і Японія можуть мати серйозні побоювання.

У Гамбурзі тисячі ліваків, альтерглобалістів та анархістів зібралися на черговий протест проти саміту керівників G20. А в поляків відбувається грандіозне вітання очільника найбагатшої країни поміж G20 Дональда Трампа.

Напередодні візиту американського президента найвпливовіша газета США The New York Times опублікувала статтю «Польща ― наступна економічна динамо-машина?» Ручира Шарми, головного глобального стратега в компанії Morgan Stanley Investment Management. Стаття, сповнена захвату економічним становищем західного сусіда України, закінчується такими словами: «Тож дивімося далі за Китай, Індію, Росію та Бразилію. Польща, зростаючи старомодним способом, а саме завдяки промисловому виробництву, може стати наступною багатою країною. І, як побачить Трамп, Польща ― важливий союзник не тільки на лінії фронту НАТО, а й як лідер найдинамічнішого у світі економічного блоку». Краще годі й сказати, дарма що NYT не прихильник консервативного уряду ПіС. Але ж здорова економіка ― це здорова економіка, і «поки що два роки популізму не занапастили чверть сторіччя сталого економічного прогресу Польщі». Отже, ґрунт досконало підготований, і для Трампа такий візит ― класична безпрограшна ситуація. Поляки зробили все, щоб гідно прийняти його, і Трамп засвідчує свою вдячність за пишні вітання. Усі задоволені.
Офіційним приводом візиту Трампа до Варшави стала участь у саміті Тримор’я, ініціативи президентів Польщі та Хорватії, мета якої ― інтеграція східноєвропейських держав ЄС. Пріоритетом цього задуму має бути зміцнення енергетичних, транспортних, торговельних і цифрових зв’язків між 12 державами (Литвою, Латвією, Естонією, Польщею, Румунією, Болгарією, Угорщиною, Австрією, Чехією, Словаччиною, Хорватією, Словенією), які містяться між Адріатичним, Балтійським і Чорним морями.

Не випадково тієї миті, коли виявилося, що Трамп приїде на саміт, зникли плани залучення до Тримор’я держав, які не мають щастя належати до ЄС. Зокрема, України.

Для Трампа візит до Польщі — класична безпрограшна ситуація. Поляки зробили все, щоб гідно прийняти його, і Трамп засвідчує свою вдячність за пишні вітання

Директор Інституту світової політики Альона Гетьманчук прокоментувала: «Ця ситуація дуже дивна: рік тому на День Незалежності польський президент (під час свого візиту до Києва) активно запрошував Україну до участі в цьому проекті, а сьогодні виявляється, що Україна в ньому не дуже бажана. Інша річ, що й сама Україна не дуже бачить себе в ролі учасника тієї ініціативи. Їхати до Варшави для чергового фото не варто» (rp.pl).

А Тімоті Снайдер в інтерв’ю Gazeta.pl Weekend стверджує: «Якщо вже Польща прагне будувати Міжмор’я, то в межах цієї політики відносини з Києвом найважливіші. Дивлячись ззовні на польську політику, я оцінюю ідею Міжмор’я або саміт Тримор’я, власне, з погляду важливості відносин з Україною… На мою думку, якщо польські політики серйозно прагнуть будувати Міжмор’я, вони мають почати з України. Але саме цієї тенденції, на жаль, не видно. Україна не буде серед держав, які зустрінуться на саміті у Варшаві». Аби тільки Трамп публічно не похвалив Тримор’я, бо тоді Польща матиме клопіт. Reuters зазначає, що в Брюсселі вважають, ніби Тримор’я ― радше загроза європейській єдності. 

Поки що, як написав журнал Der Spiegel, «Трамп зізнається в любові до країни, яка становить проблему для Європи». Вибір Варшави як місця виступу перед візитом на саміт G20 в Гамбурзі не випадковий. Це, як вважають, «жест критики на адресу ЄС».

Читайте також: Післясмак G20: порожні слова чи поступ глобалізму

А зараз ми побачимо, як звучало те публічне «зізнання в любові» до Польщі, виголошене перед пам’ятником на честь Варшавського повстання: «Ми приїхали до вашої країни, щоб переказати дуже важливе повідомлення: Америка любить Польщу й Америка любить поляків, дякую вам… Це велика честь, що я можу стояти на цьому місці, а саме перед пам’ятником на честь Варшавського повстання, і звертатися до поляків, дуже багато поколінь яких мріяло про Польщу, що буде безпечна, сильна і вільна…

Головне питання нашого часу звучить так: чи хоче Захід вижити? Чи маємо ми впевненість у наших цінностях, щоб боротися за них аж до кінця? Чи маємо достатньо поваги до наших громадян, щоб охороняти наші кордони? Чи маємо відвагу, щоб зберегти нашу цивілізацію перед лицем тих, хто хотів би підпорядкувати її собі й знищити? Ми можемо мати наймогутніші економіки й найбільш смертоносну зброю на землі. Але якщо не матимемо міцної родини, несхитних цінностей, будемо слабкі й не виживемо… Ми кидаємо виклик усьому, розмовляємо про все, хочемо бачити все, щоб краще пізнати самих себе. Але передусім цінуємо гідність кожного людського життя, охороняємо права кожного й цінуємо надії кожної людини, яка хоче жити на свободі. Це безцінні зв’язки, які тримають нас разом як народи, як союзників і як цивілізацію… Наша свобода, наша цивілізація і наше виживання залежать від наших зв’язків, історії, культури та пам’яті». 

Не будьмо лицемірами. Хай там що можна думати чи казати про Трампа, він виголосив промову, гідну посади, яку обіймає. Полякам варто пишатися, що ця особлива для Трампа промова прозвучала саме у Варшаві.