ОНУХ

Ваза з вишивкою й бобровий капелюх

20 Червня 2017
Ніщо не дає змогу так виразно усвідомити ілюзорність життя в реальності Facebook, як повернення додому після довгої подорожі. На хвилину зупинене сьогодення вимагає належної уваги, все повертається на свої місця, тільки час минає невблаганно.


На другий день після повернення в Торонто зміна часових поясів не дає спати, а ранкова прогулянка в улюбленому парку унаочнює додатковий вимір дуже запізнілої весни. Травень був надто дощовий, вода переповнила озеро Онтаріо й затопила найнижчі околиці, які тепер позаймали качки, гуси та лебеді. Коли я прощався з Києвом, бузок і каштани вже відцвіли, а в Торонто можу вдруге за цю весну насолоджуватися цвітінням бузку й каштанів. Приємне, хоч і дивне відчуття, час минув і повернувся знову, знаю, що тільки на хвилину.
Перший за цілий місяць вікенд без дощу, світить сонце, час вирушати з міста в мандри.
Аберфойл лежить за 85 км на південний захід від Торонто. Кілька разів на рік ми з дружиною їздимо до цього населеного пункту, що є адміністративним центром розлогого містечка Паслінч, там розміщена й місцева пожежна частина. Але гордістю Аберфойла є його антикварний ринок, найдавніший і найбільший у провінції Онтаріо ярмарок старих речей, який щонеділі приваблює сотні місцевих любителів непотрібних предметів. Відвідати Аберфойл — це немов зіграти в лотерею з надією на великий виграш, а виграшем, звичайно, є кількагодинна прогулянка на свіжому повітрі серед найдивовижніших об’єктів, які тільки можна уявити собі. Звичайно, ми шукаємо сліди української присутності в провінції Онтаріо, так було й цього разу. Спостережливе око дружини помітило на якомусь столі гарну порцелянову вазу з візерунком української вишивки. Докладний огляд вази підтвердив її досконалий стан, з’ясував і походження. На вазі виднів виразний напис «Made in Germany». Ми не могли опиратися спокусі такого поєднання: українська вишивка «Made in Germany» мала бути нашою.

Канадці спромоглися використати даровані Богом можливості для побудови держави, яку 2017 року визнано найкращою у світі за якістю життя громадян

Після коротких торгів ми стали власниками цілком непотрібного й водночас необхідного для нас предмета разом із приписаною до нього українською історією, про яку, напевне, не дізнаємося ніколи. Але кожна історія має свою цінність, навіть невідома. Говорячи про історію, слід згадати, що цього року Канада святкує своє 150-річчя. Здавалося б, небагато, але скільки гордощів містить у собі цей ювілей! Вистачило 150 років тяжкої праці, зокрема й праці кількох поколінь вихідців з України, щоб результат виявився цілком успішним. Є чому радіти, є чим пишатися.
Аберфойлський антикварний ринок — це величезна кількість канадіанів, тобто об’єктів, які мають смак і запах Канади. Ходячи поміж ними, я знайшов щось і для себе. Як знавець чоловічих капелюхів, не міг опиратися принадам свого відкриття — оригінальний, майже невживаний капелюх Canadian Beaver De Luxe Finish фірми Dobbs зі спеціально обробленого хутра канадського бобра. Сьогодні це вже тільки історія, але від XVI до XIX століття французька Канада і британська Компанія Гудзонової затоки будували свій колоніальний добробут на експорті бобрового хутра, з якого виробляли найдорожчі й найелегантніші європейські чоловічі капелюхи. Сьогодні я зайняв місце в естафеті поколінь. Уявіть собі джентльмена в елегантному бобровому капелюсі фірми Dobbs із гарною українською вазою «Made in Germany» в руці. Така собі типова канадська картинка.
Покидаючи Аберфойл, помітив по дорозі знак із написом Nestlé Pure Life, плакат компанії, що розливає джерельну воду. 2016 року найбільший у світі швейцарський харчовий концерн Nestlé придбав у місцевої Middlebrook Water Company джерело, відоме доти як Aberfoyle Springs. Спершу змінили назву марки води на Nestlé Pure Life Aberfoyle, а зрештою Аберфойл узагалі викинули з назви, сьогодні це Nestlé Pure Life Natural Spring Water, тобто джерельна вода для чистого життя. Компанія Nestlé щодня видобуває і розливає тисячі літрів води, платячи за ліцензію провінції Онтаріо $3,71 за кожен мільйон літрів. Пляшка води Nestlé Pure Life Natural Spring Water коштує від $1 до $2,50. Не треба бути видатним економістом, щоб оцінити обсяг прибутку концерну Nestlé — найбільшої фірми, яка видобуває й розливає джерельну воду в Канаді. Випадково здобутий різноманітний досвід завдяки поїздці на Аберфойлський антикварний ринок — ваза з українською вишивкою, капелюх Canadian Beaver De Luxe Finish від Dobbs і вода Nestlé Pure Life Natural Spring Water — творить єдину канадську історію, у якій спершу французи та британці, що експортували боброве хутро, а сьогодні міжнародний концерн Nestlé експлуатують величезні природні багатства цієї незвичайної країни. Але, незважаючи на все, канадці спромоглися використати даровані Богом можливості для побудови держави, яку 2017 року визнано найкращою у світі за якістю життя громадян. Це гарний подарунок на 150-ті роковини.
Не біда, що весна цього року на місяць спізнилася. Бузок і каштани й далі гарно цвітуть.