ОНУХ

Чорне на білому

20 Листопада 2016
Чорна ― найтемніша з барв. Теоретично це не колір, а тільки відсутність видимого світла. Як відомо, кольори виникають із білого проміння, яке предмети почасти відбивають, а почасти поглинають. Чорний колір ― це… повна відсутність світла. А от чи є предмети, які цілковито поглинають світло й зовсім не відбивають його? У принципі ні. У фізиці такі об’єкти називають абсолютно чорними тілами, та в дійсності їх не існує.

Немає стовідсоткового чорного кольору. Зате є Vantablack ― субстанція, яку створили британські вчені і яка цілком поглинає світло, а якщо бути точним, то майже цілком: 99,965% світла, навіть якщо покрита нею поверхня блискуча як алюміній або полірована сталь. Можна сказати, що Vantablack годі побачити, бо кількість відбитого ним світла мізерна. Проте мозок спостерігача однаково старається збагнути, що бачить, і ефект такого «бачення» можна описати як споглядання глибин чорної дірки. Професор Стівен Вестленд так описує своє враження: «Той новий матеріал такий чорний, як тільки можна осягнути розумом, і настільки наближається до чорної дірки, наскільки здатна підказати нам наша уява».

Чорна барва ― одна з найбільш класичних, вона ніколи не виходить із моди, і любителів її не бракує. У принципі її можна поєднувати з усіма іншими, бо вона чудово доповнює і досконало відтінює. У більшості людей чорне асоціюється зі смертю й жалобою. Ми не уявляємо собі добір одягу іншого кольору, коли йдемо на похорон, важливу урочистість чи ділову зустріч.

Чорний колір ― містичний, часто пов’язаний із чимсь невідомим або негативним. Він представляє силу, повагу й авторитет. Чорний колір ― це елегантність, пишнота і престиж. А водночас іще й таємничість, секс, знання, а також страх, незалежність і влада. Отже, маємо багато значень, часто дуже суперечливих.

Чи згадував я, що чорний колір означає ще й традиції та консервативність, а заодно й сучасність? Власне, ні. Отже, все залежить здебільшого від того, як ми використовуємо цю барву.

Чорний колір має багато значень, часто дуже суперечливих. Усе залежить здебільшого від того, як ми його використовуємо

Виняткове право на застосування кольору, отриманого завдяки матеріалові Vantablack, який поглинає світло, має тільки одна особа, а саме британський митець Аніш Капур, котрий уже почав процес покривання своїх творів новоствореною речовиною. Сер Аніш Капур ― один із найвідоміших і найбільш поцінованих скульпторів у світі, 2013 року йому надано лицарський титул за внесок у розвиток сучасного мистецтва. Досі Капур був відомий завдяки величезним, але простим за формою дзеркальним об’єктам, виготовленим із неіржавіючої полірованої сталі. На їхніх поверхнях відображається у спотвореній формі все навколишнє, а також і сам спостерігач. Лишімо поза увагою етичний аспект того факту, що винахідники нового матеріалу довірили його лише одному митцеві, давши йому величезну перевагу в перегонах до «чорної дірки», якої, здається, не уникнути.

В одному з інтерв’ю Капур сказав: «Відколи я почав реалізовувати ці великі публічні проекти, світ став набагато похмурішим місцем... Хочу, щоб моя творчість відображала цей факт». Він рухається своїм шляхом приголомшливого переходу від сліпучої ясності до майже цілковитої тьми.
Що в чорному кольорі приваблює нас? Що він символізує? У нашій європейській культурі це передусім негативні й тяжкі події, зло, смуток, смерть, жалоба тощо. У Китаї він означає щастя, а от у Давньому Єгипті то був просто колір життя.

Чорний колір впливає на розум і тіло, допомагаючи створити враження скромності, а водночас підкреслює впевненість, допомагає засвідчити чуття пустоти і пригніченості. Він має багато значень: від цілком негативних до позитивних. Література, мистецтво, кіно, телебачення, ЗМІ друковані та електронні, інтернет зображують позитивну постать у білому кольорі або на білому тлі («переможець на білому коні»), а негативну ― в чорному («чорна душа»). Але останнім часом трапляється й так, що й good guy, «доброго хлопця», подають у чорному, щоб посилити цим враження таємничості постаті. Слово «чорний» у багатьох мовах і культурах уживають у складі ідіоматичних зворотів для вираження уявлень і явищ, які зазвичай вимагають докладнішого з’ясування, скажімо, таких як «чорний ринок», «чорна робота», «чорна вівця», «на чорну годину», «чорний ящик», «чорна дірка», «чорний гумор», «чорний коник».

Чорний коник ― це людина, яка несподівано перемагає в змаганні або має вирішальний вплив на перебіг подій: якщо Гілларі Клінтон так швидко втрачатиме здобуту перевагу, Дональд Трамп може стати чорним коником президентських виборів у США.

Будьмо все-таки оптимістами, бо в нас іще зостається 0,035% світла, а якби не зоставалося, ми вже опинилися б у чорній дірці й то був би вже не тільки чорний гумор. Принаймні нам лишається сер Аніш Капур зі своїми приголомшливими скульптурними об’єктами, і тепер, коли він має виняткове право на використання кольору Vantablack, можна лишень припускати, що чорна барва не перестане бути дуже популярною, навіть якщо вона чорна тільки на 99,965%.