ОНУХ

«Cool & Friendly», або ж Хвіст і його пес

12 Вересня 2016
Для мого покоління Apple Inc. — це, мабуть, найкультовіша компанія у світі. Від мого першого комп’ютера Macintosh II і до MacBook Air 11 та iPhone 6 я належав до шанувальників цієї фірми. Кількість людей, які захоплювалися Apple, ненастанно зростала, а з ними зростали й цінність цієї компанії з Купертіно в Каліфорнії та кількість грошей у її сейфах. Сьогодні вона є однією з найдорожче оцінених корпорацій у світі вартістю $228 млрд.

Apple спеціалізується на виробництві електронних пристроїв, без яких ми не здатні сьогодні уявити своє життя. Завдяки харизматичному керівникові Стівенові Джобсу фірмі пощастило створити бренд, якому присягають на вірність мільйони шанувальників, що ідентифікують себе з маркетинговими гаслами новаторства й простоти, які зводяться до девізу «Cool & Friendly» («Круто і зручно»). Але, поки Apple набирала сили, щоразу гучніше лунали й голоси то про її туманні дії, то про зловживання працею робітників на китайських потужностях корпорації, а то й про модифікування програм таким чином, що давніші моделі ставали щоразу повільнішими й менш продуктивними. У кожній бездоганно стилізованій рекламі на покупця чекала нова, швидша й краща модель (річ очевидна, тільки на хвилину) з найновішим програмним забезпеченням.

Читайте також: Компанія Apple офіційно випустила нову операційну систему

Від певного часу раз по раз зринають і згадки про те, як Apple (і не тільки вона) намагалася уникати сплати податків. Кілька днів тому з’явилася інформація, що Європейська комісія вдалася до заходів, які мають протидіяти такій практиці. Вона висунула вимогу, щоб з Apple було стягнуто в скарбницю Ірландії несплачені податки в розмірі $14,5 млрд із відсотками. Компанія обіцяє домогтися скасування цієї постанови, але ще цікавіше те, що Ірландія взагалі не хоче тих грошей. ЄК вважає, що порозуміння, якого досягли Ірландія та Apple, — це незаконна допомога держави одному з найбільших у світі підприємств.
Фінансова акробатика Apple була аж ніяк не проста й потребувала створення продуманої та складної структури. Як усе те діяло?

Запропонувавши Apple вигідний компроміс, податківці Ірландії фактично субсидують одну з наймогутніших світових корпорацій

Apple Inc., що має штаб-квартиру в Каліфорнії, зареєструвала в Ірландії дві компанії: Apple Sales International та Apple Operations Europe. На думку Європейської комісії, вони не мають не тільки працівників, а й фізичної адреси, зате отримують величезні прибутки. З них Apple не заплатила податків ані в Ірландії, ані в будь-якій іншій країні світу, бо колишнє ірландське право допускало таку несплату. За останній рік чинності того законодавства Apple Sales International сплатила 0,005% податку, тобто $50 із кожного мільйона прибутків.

У ЄК вважають, що більшу частину прибутків переслали через віртуальні «управління», які не зареєстровані в жодній країні й не мають ані працівників, ані приміщень. У результаті з них ніде не стягнули податків, навіть у США, де міститься справжня штаб-квартира Apple.

Едвард Клейнбард, професор бізнесового права в Правничій школі Ґулда в Університеті Південної Кароліни, бачить ситуацію так: Apple домовилася з Ірландією про несплату податків із тих прибутків, натомість перераховувала довільні усталені суми й обіцяла підтримувати постійну зайнятість на своїх підприємствах в Ірландії.

Читайте також: Гендиректор Apple відреагував на €13-мільярдний штраф від Єврокомісії

Ірландія — член Європейського Союзу, тож ЄС може визнати, що порозуміння про несплату Apple податків незаконне. Запропонувавши Apple вигідний порівняно з іншими компаніями компроміс, тамтешні податківці фактично субсидують одну з наймогутніших світових корпорацій.

Професор Луїза Ґрасія з Бізнес-школи Університету Варвіка розповіла журналістові газети The Guardian, що «постанова ЄС — важлива спроба обмежити могутність великих міжнародних корпорацій, які успішно уникають своїх податкових зобов’язань; водночас це ще й пересторога тим країнам, які вдаються до стратегії радикального заниження податків для корпорацій». Сума $14,5 млрд плюс відсотки, котрі, як вимагає Європейська комісія, Ірландія має стягнути з Apple, могла б покрити річний бюджет охорони здоров’я в країні, а для самої Apple Inc. це було б тільки невелике зменшення її незмірних $238 млрд готівки. У своїх «Листах зі світу плинної сучасності» соціолог Зиґмунт Бауман пише: «Міжнародні концерни можуть легко використовувати одні інституції проти інших, уникаючи таким чином їхньої участі у своїй діяльності або втручання в неї та ухиляючись від реального нагляду з боку котроїсь із них. Жоден осередок ухвалення постанов не може приписувати собі сьогодні повну суверенність, а тим паче домагатися її вірогідно та ефективно».

Коли я пишу ці слова, на екрані телевізора біжить стрічка новин BBC з інформацією: «Мережа кав’ярень Starbucks і компанія Amazon сплачують в Австрії менше податків, ніж продавець ковбасок на розі вулиці». Що ж, «хвіст і далі махає псом», а мені щоразу важче бути «Cool & Friendly».