Юрій Макаров

Суб’єктивний фактор

16 Липня 2015
Мукачівський вестерн, замість затулити собою столичний патрульний експеримент лише підкреслив його актуальність. Стало очевидно, що міняти ментів, які виступають єдиним фронтом із озброєними пацанами в «трєніках», треба негайно й скрізь, інакше на роль захисників порядку, як вони його розуміють, претендуватимуть озброєні пацани в камуфляжі.

Нам значно легше перелічити, якою не повинна бути майбутня поліція, ніж сформулювати, якою вона бути повинна. Колись давно одна приятелька познайомила мене зі своїм нареченим – сержантом міліції. Хлопець був красень: високий, кремезний, синьоокий – геть-чисто Ален Делон. Я за звичкою став цікавитися в нього подробицями служби, а він як ілюстрацію дістав пару кайданків і вправно закув мені руки. І почав дуже уважно за мною стежити. А я за ним. Цей БДСМ тривав приблизно хвилин 15. Я не просив його зняти наручники, а він чекав, коли попрошу, й відверто насолоджувався мізансценою. Не думаю, що то були приховані ревнощі, просто будь-яка «маленька» людина шаленіє від влади, а надто коли середовище її спілкування внаслідок специфіки професії так чи так трохи зсунуте. Спробуйте тиждень без перерви виїздити на виклики: п’янички, наркомани, бомжі, злодюжки й бандюжки, подеколи крутелики – мимоволі почнеш бачити людство у темних барвах. А якщо твоє начальство – неситі жлоби, то поготів. А якщо воно вимагає данину, то взагалі неминуче. А якщо дає на квартал по 40 л пального на машину й два колеса як бонус, то ми отримаємо те, що отримали: озброєне злочинне угруповання чисельністю 358 тис. осіб, що, як відомо, майже вчетверо перевищує кількість, рекомендовану ООН.

Читайте також: Мукачівський нарив

Не маю сумніву, що згідно із законом нормального розподілу (автор не ВР, а Карл Фрідріх Гаус) навіть у сучасній міліції є окремі диваки, які ставлять понад усе права та інтереси громадян, але їхня кількість тяжіє до нуля, й загалом образ «дяді Стьопи» на нинішньому етапі (якщо чесно, на всіх попередніх теж) така сама брехня, як і решта творів його автора Сєрґєя Міхалкова. А сумна реальність – обслуговування влади, «кришування», здирництво й застосування пляшки з-під шампанського не за призначенням.

Нам значно легше перелічити, якою не повинна бути майбутня поліція, ніж сформулювати, якою вона бути повинна

Яка різниця між словами «поліція» та «міліція»? Поліція – від слова «пóліс» (πόλις, давньо­грецьке місто-держава), тоб­то це люди, яких громада вповноважила дбати про лад на своїй території. Міліція – слово латинське, що має багато значень, але в основі його – «війна», «воїн», переважно мається на увазі нерегулярне військо для внутрішнього використання (зок­рема, ДУК ПС – класична міліція). Отці-засновники СРСР навмисно вжили його, щоб дистанціюватися від суворого спадку царизму (див. серіал «Народжена революцією»), й така назва для правоохоронних органів поширилася хіба що в Румунії, Монголії та інших радянських сателітах. За нею тягнеться шлейф асоціацій, що описується питомим російським словом «бєспрєдєл».

Розумію тих, хто стверджує: у Києві ми наразі бачимо показуху. Мовляв, не хочемо образити класних хлопців і особливо класних дівчат із нової патрульної служби, але ж це столиця, а там, де влада не так буде зацікавлена у блискучій вітрині, кадрова політика може проводитися менш ретельно, а завдання ставитимуться менш прозорі. Що ж, будь-який добрий почин за бажання можна занапастити, але тут варто уважно прочитати новий закон (цього разу справді продукт ретельної творчості Верховної Ради, який ось-ось має бути підписаний президентом): за набір особового складу відповідають спеціально створені поліцейські комісії, на 60% сформовані із правозахисників та інших представників громадськості, заточених на те, щоб не толерувати неподобства.

Читайте також: Поліцейський: «Люди із совковим типом мислення нас не сприймають»

Іншими словами, в си­стему закладено як пряник, так і батіг. З одного боку, пристойна платня, шикарні однострої, екологічно чистий транспорт та апріорні повага й симпатія законослухняних громадян. Із іншого – більш-менш ефективний фільтр, який відсікатиме ласих до старих звичних схем претендентів. Насправді питання номер один: чи зможе запропонована модель забезпечити гідні умови мотивації новоспечених поліціянтів, чи гарантовано візьмуть гору означені переваги, яких будь-кому шкода позбутися, над добре відомими спокусами? Тут питання не лише в органах внутрішньої безпеки МВС, із якими поки що не все зрозуміло, а й у загальних настроях і самих потенційних героїв боротьби за наш спокій, і громад, які мають пильно за ними стежити. Зрештою, на певних відрізках історії такі суб’єк­тив­ні фактори, як віра в можливість жити за правилами, бажання вдосконалювати навколишній простір і покращувати людські стосунки, подекуди стають вирішальними.