Валерія Бурлакова

Старий добрий «Беркут»

13 Квітня 2014
На годиннику четверта ранку. Майже добу тому вони, учасники автопробігу Дружби, вирушили з Києва у Харків. На мітинг єдності. Тепер – вже повернулися. Повільно виходять з автобусу, що зупинився біля дверей приймального відділення столичної лікарні швидкої допомоги. Виходять, хитаючись та шкутильгаючи. Зі зламаними ребрами та щелепами. Із розбитими в кров обличчями. Добре, звісно, що живі.

Про затримання і жорстоке побиття активістів на кордоні Полтавської та Харківської областей стало відомо ще вдень. У МВС відхрещуватись від події не стали – голова прес-служби відомства у Полтавській області навіть прокоментував ситуацію, підкресливши, що автопробіг було «важко назвати дружнім», бо в автобусах і машинах знайшли каски, бронежилети і коктейлі Молотова.

Забув він розповісти про інші, важливіші подробиці. І про те, що, браво затримавши гостей зі столиці (також, за словами очевидців, від силовиків діставалося  пересічним людям, що їхали в цей день з Полтави до Харкова – схожі були на майданівців), українськи силовики безперешкодно пропустили на Схід «зелених чоловічків»... І про те, що гамселив киян – під егідою МВС України, пліч о пліч з МВС України та, без сумніву, з відома пана Авакова – давно розформований спецпідрозділ «Беркут». Нині – просте бандформування. Відповідальне, між іншим, за масові вбивства.

«Відразу, ні про що не питаючи, розбили вікна у машині. Наставили на нас автомат. Ми підняли руки, кажемо – ми виходимо... З машини нас викинули, почали бити ногами...», - розповідає один з хлопців. Обличчя скривавлене. Затриманих, згадує, називали «фашистами», «бандерівцями».

Читайте також: Бог покарає

«Там був «Беркут». Шеврони беркутівські...», - свідчить він. – «Полтавська міліція була й «Беркут». Судячи з усього, харківський».

... З автобусу виходить свободівець Сергій Бондар. Побитий настільки, що майже не може ходити й говорити. Побачивши його, голосно схлипує жінка, що приїхала до лікарні просто побачивши у соцмережі інформацію про те, що саме сюди привезуть активістів.

«Я не знала, куди їхати, куди бігти.. Чи сюди, чи на Майдан...», - зізнавалась вона півгодини тому. Тепер – плаче під холодним квітневим дощем.

... А на Майдані ми цього вечора вже були. Там теж дощило. Стояли колом у холодній темряві біля порожньої сцени з німим питанням «Що далі?» в очах.

Далі була лише нескінченно довга ніч. Кволий пікет МВС. Розмови про війну. Розмови з полтавською трасою і стискаючий серце страх, коли там, у автобусі, довго не брали слухавку. Й коротка смс від друга, який тільки-но дізнався про участь «Беркуту» у побитті наших: «О дивный новый мир…»