Світ 2018-02-19 13:19 Лапаєв Юрій

Мюнхенська безпекова конференція: зміна риторики США та сумніви німецького МЗС

На які деталі виступів, пов’язаних з Україною, звернули увагу світові ЗМІ

16–18 лютого в Мюнхені відбулася чергова, вже 54-та, конференція з безпеки (МКБ). У конференції взяли участь глави держав та високопосадовці провідних країн світу, що зібралися для обговорення найактуальніших глобальних та регіональних викликів. Одними з питань, які розглядали на МКБ, стали причини продовження української кризи та способи вирішення цього конфлікту.

 

Так, у матеріалі британського видання The Guardian зазначалося, що питання зовнішньої політики, зокрема щодо України, обговорювалося під час зустрічі на МКБ канцлера ФРН Анґели Меркель та прем’єр-міністра Великої Британії Терези Мей. Зазначалося, що дві країни шукають можливість продовжувати свою співпрацю у сфері безпеки навіть після Brexit. Разом із тим в іншому матеріалі цього видання стверджувалося, що європейські союзники розчаровані явним небажанням Сполучених Штатів координувати свою політику щодо Росії. Крім того, видання підкреслювало, що головною проблемою світової безпеки є неправильна поведінка трьох суперсил: США, Китаю та РФ. Остання, за словами авторів, і далі становить великі загрози, що певним чином зумовлено дестабілізаційною політикою Дональда Трампа.

 

Читайте також: Порошенко озвучив ключові умови розміщення миротворчої місії ООН на Донбасі

 

Американська газета The New York Times цитувала радника Трампа з національної безпеки Герберт Макмастера, який під час свого виступу на конференції звинувачував Москву в «дезінформації, підривній діяльності та шпигунстві». Також згадується, що буквально за кілька годин до початку його виступу на МКБ Вашингтон звинуватив Кремль за поширення комп’ютерного вірусу NotPetya та «одну з найбільш руйнівних кібератак в історії людства» проти України. За словами координатора з питань кібербезпеки Білого дому Роба Джойса, ця атака була нерозбірлива й паралізувала економічну діяльність далеко за межами нашої країни, що змушує Сполучені Штати діяти у відповідь. На думку американських журналістів, ці дві заяви свідчать про зміни в настроях Адміністрації американського президента та готовності розпочати пряму конфронтацію з російською владою.

 

На різні речі звертали увагу німецькі мас-медіа. Наприклад, веб-сайт Deutsche Welle цитував спіч міністра закордонних справ Сєрґєя Лаврова, який на МКБ вимагав поваги до РФ із боку ЄС, НАТО та США, а всі обвинувачення називав лише пропагандою. Також наводилися вислови його німецького колеги Зіґмара Ґабріеля, який закликав ЄС зменшити антиросійські санкції. Щодо України, то Ґабріель наполягав на необхідності припинити вогонь та відвести важке озброєння. Крім того, німецький посадовець підтримав пропозицію президента РФ Путіна вивести миротворчу місію на Донбас і зазначив, що в разі успішного просування цього питання Європа має зробити кроки назустріч Москві й поступово зменшувати тиск санкцій. Водночас політик підкреслив бажання німецького федерального уряду зміцнити стосунки з РФ. Говорячи про загальну картину того, що відбулося на МКБ, Deutsche Welle зазначив, що переважала не дипломатія, а лише взаємні обвинувачення. При цьому мався на увазі виступ президента України Петра Порошенка, який єдиним джерелом зла вважав Кремль та «відповідь» на цей виступ із боку Лаврова, що висував претензії в бік Європи. Утримався від відповіді щодо того, як західні країни мають будувати свої відносини з Москвою з огляду на конфлікт на Донбасі та анексію Криму, керівник МКБ Вольфґанґ Ішинґер.

 

Читайте також: Голова Мюнхенської конференції з безпеки анонсував зустріч у "нормандському форматі"

 

Інше німецьке видання, газета Frankfurter Allgemeine Zeitung із посиланням на голову Комітету із закордонних справ у Бундестазі Норберта Реттґена писала про абсолютно неправильний сигнал, який зробив міністр закордонних справ Німеччини Ґабріель. Реттґен (представник ХДС) наполягав, що «зменшення або скасування санкцій до повного виконання мінських домовленостей російською стороною є неправильним». За словами політика, це лише заохотить Путіна не змінювати своєї політики. Крім того, він зазначив, що під час коаліційних переговорів із представниками СДП досягнуто порозуміння, що зараз прийшла черга діяти саме Росії.

 

Піддавало критиці поведінку Ґабріеля і видання Die Welt. Зокрема, зазначалося, що замість зустрічі в «нормандському форматі» він полетів зустрічати журналіста, звільненого з турецької в’язниці. Вказувалося, що міністр, який постійно наполягає на важливості дипломатичної роботи, некоректно вчинив стосовно української сторони. При цьому автори видання нагадали, що для зустрічі з російським колегою він зміг знайти достатньо часу.