Світ 2017-11-07 09:12 Лапаєв Юрій

Штучний інтелект в очікуванні нового лідера

Чи вдасться Китаю обігнати США в цьому змаганні

Американське видання  Defense One опублікувало статтю, присвячену проблемі створення штучного інтелекту. Як зазначається в статті з посиланням на Еріка Шмідта, колишнього керівника Google, члена ради директорів Apple, а сьогодні – голову консультативної ради з оборонних інновацій, Китай планує позбавити Сполучені Штати їхньої головної переваги – панування в інформаційній сфері. І як додають автори, чинний президент Трамп певним чином допомагає Піднебесній в цьому.

Шмідт наголосив, що останнім часом і уряд  Китаю приділяють значну увагу питанню розробки штучного інтелекту (ШІ). На його думку вже можна говорити про початок змагання з США за домінування в цій сфері. За прогнозами експерта, Америка може розраховувати на лідерство не довше, ніж наступні п’ять років, а далі Пекін може перехопити ініціативу. Шмідт утримується від формулювання «гонки озброєнь», адже на його думку називати ШІ зброєю занадто просто і неточно. Втім, він погоджується, що володіння ШІ може надати одній армії, компанії, економіці чи навіть нації значну перевагу над іншою. І він побоюється, що Китай вже кинув виклик американській стороні.

Читайте також: Одд Еґіл Педерсен: «Ми хотіли б максимально уважно розглянути ваш досвід антитерористичної операції на Донбасі»

Це підтверджується і нещодавно прийнятим національним планом розвитку ШІ в Китаї, про ухвалення якого повідомляло інше американське видання The New York Times. За даними видання Пекін планує створити власну систему для домінування в світі, яка може коштувати близько $150 мільярдів. Крім того, згідно плану, уряд планує значно посилити інвестиції в цю сферу, щоб китайські компанії, урядові структури та військові отримали найбільш сучасні та ефективні технології. Китай має другу найбільшу в світі економіку і це дозволяє країні мати настільки амбітні плани. У свою чергу як зазначає Шмідт, Пекін планує наздогнати США до 2020 року, стати краще ніж Штати до 2025, а вже у 2030 році повністю домінувати в світі. Саме тому, за словами експерта, для Сполучених Штатів прийшов час приділити увагу цій проблемі. «Потрібно діяти разом, як країна», зазначає він, говорячи про важливість єднання зусиль державних органів та приватних структур.

Втім, схоже, що нинішня адміністрація про це не дбає. На думку Шмідта, деякі кроки керівництва країни навпаки заважають розвитку науки в США. Серед таких він назвав зокрема пропозиції президента скоротити бюджетні витрати на наукову роботу в 2018 році до $4,3 мільярдів, що становить лише 13% від рівня 2016 року (в той же час кошти на військові дослідження пропонується збільшити, але усього на $117 мільйонів). Звичайно, пошук нових технологій ведеться й приватними компаніями, але для досягнення реальної переваги необхідне залучення держави, вважає автор статті. Інший негативний фактор – закон про заборону в’їзду до США громадян низки умовно небезпечних країн. Таке рішення Трампа закриває дорогу в Сполучені Штати талановитим студентам, які б могли зробити свій внесок в розвиток американських технологій.

Читайте також: Чи готовий Вашингтон надати Україні зброю

«Складається враження, що ми б’ємося, але одну руку чомусь тримаємо за спиною», - так охарактеризував поточну ситуацію Шмідт вказуючи на помилки адміністрації. Майбутнє цієї боротьби наразі залишається невизначеним.