Суспільство 2016-02-24 17:00 Казанський Денис

Неспокійна Луганщина: двовладдя і замахи

Минулий тиждень видався неспокійним для градоначальників Луганської області. Відразу два міста на Луганщині втратили своїх мерів. У Сєвєродонецьку главу міста Валентина Казакова відправила у відставку міська рада. А в Старобільську сталася трагедія - голову міста Володимира Живагу вбили невідомі.

Сєвєродонецьк опинився в епіцентрі політичного скандалу абсолютно несподівано. Тут склалася дивна, як для Донбасу ситуація - депутати міської ради, більшість з яких раніше перебувала у Партії регіонів, висловили недовіру меру міста Казакову, який також є колишнім "регіоналом". Таким чином Казаков був відправлений у відставку. Найдивовижніше, що слідом за цим на сесії депутати обрали секретарем міської ради Сєвєродонецька Григорія Пригебу, який представляє Радикальну партію Олега Ляшка. Пригеба таким чином фактично очолив Сєвєродонецьк, а допомогли йому в цьому партії «Наш край» та «Опозиційний блок». Виглядає, як суцільний нонсенс.

Уявити собі таке ще пару років тому було просто неможливо, однак Пригебі за допомогою інтриг вдалося домогтися того, чого він не зміг отримати на виборах, які відбулися всього лише кілька місяців тому — крісла мера.

Правда, на даний момент ситуація ще до кінця не ясна. Справа в тому, що сесія, на якій скинули чинного сєвєродонецького мера, пройшла з явними порушеннями. Адже за законом ініціювати її могли тільки міський голова або секретар, а їх в той день на сесії не було взагалі. Сесію провів сам Григорій Пригеба, який таким чином фактично привласнив собі чужі владні повноваження. Валентин Казаков вже написав з такої нагоди заяву до МВС.

В результаті описаних вище подій у Сєвєродонецьку на цей момент фактично склалося двовладдя. Законно обраний мер Казаков відмовляється визнавати рішення міської ради. У свою чергу міськрада не підтримує Казакова, а підтримує Пригебу.

Читайте також: Почути Донбас по-справжньому

Проти Пригеби різко виступив голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій Тука, у якого склалися дружні стосунки з Козаковим. У своєму Фейсбуці Тука зажадав від депутатів зупинити безлад, який вони влаштували, а Пригебу обізвав самозванцем.

«Отримав лист від жителів Сєвєродонецька (кілька сотень підписів).

Головний посил: Ви, як голова області, повинні зупинити цей безлад, який створили в місті депутати міської ради. Запевняю городян: я не дам розгойдати владну вертикаль в місті і застосую всі засоби для збереження в місті законної влади! Підкреслюю: мене не цікавить прізвище мера! », - написав керівник області.

За словами Туки, мера Казакова городяни обрали законно, тому він буде працювати на своїй посаді до тих пір, поки самі городяни не вирішать його долю. Також глава обласної ВЦА зазначив, що авантюристи, які спробували створити безлад в місті, будуть покарані.

«Звертаюся до керівників всіх державних установ міста! Єдиним законно обраним мером міста Сєверодонецька є Валентин Казаков. Тільки його підпис є дійсним та законним.

Попереджаю: виконання державними органами будь-яких вимог самозваного «мера» Григорія Пригеби є злочином і буде тягнути за собою кримінальну відповідальність »- написав Тука.

На даний момент відомо, що до Сєвєродонецька на підмогу Пригебі виїхав Олег Ляшко, який збирається все ж продавити свою людину на пост мера міста. А з огляду на нинішню важливість радикалів для коаліції у ВР, швидше за все Сєвєродонецьк їм все-таки віддадуть. Голоси в Раді для Петра Порошенка, безумовно, важливіші за якогось там Казакова в далекому Сєвєродонецьку.

Читайте також: Гайдар замість Брєжнєва

Втім, на тлі того, що сталося в Старобільську, навіть події в столиці Луганській області відходять на другий план. 22 лютого міський голова Старобільська Володимир Живага був убитий двома пострілами - в голову і шию прямо у дворі місцевого міськвиконкому. Пораненого мера пізно ввечері знайшов сторож. До лікарні Живагу не довезли - він помер у кареті швидкої допомоги.

Поки не ясно, за що конкретно могли вбити мера Старобільська, але основних версій дві. Перша - бізнес. Живага вважався за мірками Луганської області багатою людиною, мав великі земельні угіддя, займався фермерством. Друга версія - помста за сепаратизм. Загиблий був в минулому членом Партії регіонів, а також учасником руху Віктора Медведчука «Український вибір».

Луганський журналіст Андрій Діхтяренко, що нині проживає в Києві, розповів, що Живага в цілому був людиною лояльною до будь-якої влади і навряд чи міг бути убитий із політичних мотивів.

«Швидше за все він перейшов дорогу комусь в Старобільську, адже вбили його майже відразу після того, як він став мером міста. Можливо, зачепив чиїсь фінансові інтереси»- прокоментував Діхтяренко.

Втім, напевно знати мотиви його вбивства ми зможемо тільки в тому випадку, якщо зловлять злочинців, що натискали на спусковий гачок.