Політика 2012-05-08 18:09 Михельсон Олександр

Хто і що готує Україні на 9 травня

На Південному Сході шиють “георгіївські стрічки”, в Центрі закликають продавати червоні прапори, у Львові бояться провокацій

В південно-східних регіонах цьогоріч очікується масове, навіть у порівнянні з минулими роками, нашестя “георгіївської стрічки”. Як відомо, цей елемент ордена царської Росії не має прямого відношення до червоної армії та перемоги над нацизмом у 1945 році. Сам орден як військову нагороду відродили в РФ лише після краху СРСР. Проте з 2005 року “георгіївські стрічки” почали активно роздавать в Росії, а з наступного року — в в сусідніх із нею країнах, включаючи Україну. І чомусь саме як символ “Великої Перемоги”.

9 травня в Одесі, наприклад, обіцяють пронести стрічку, котра повністю вкриє Потьомкінські сходи (місцева преса запевняє, що це ініціатива самих городян). В Луганську обіцяна стрічка аж 15 кілометрів завдовжки, її триматимуть 6 тис. мешканців міста. В Харкові “георгіївську стрічку” висадили у вигляді газону з жовтого ахірантеса та темної іризини.

В Запоріжжі ще 7 травня в чорно-оранжевих стрічках на вилогах піджаків встигло покрасуватися місцеве начальство, включаючи губернатора Олександра Пешлушенка та колишнього БЮТівця, мера міста Олександра Сіна. Сталося це під час відкриття монумента на честь Перемоги, реставрованого в'язнями Кам'янської виправної колонії №101 та Дружелюбівського виправного центру № 1 (як повідомляє запорізький сайт “Репортер.UA”, пенітенціарні установи виграли право реконструювати монумент на відкритому конкурсі). Очевидно, це — тобто “георгіївські стрічки” на піджаках владних осіб — ми побачимо 9 травня в цілій низці регіонів. Чи стосується це й вищих керманичів держави, на час написання матеріалу відомо не було.

Області Півдня та Сходу вкриються також своєрідним “триколором” із державних та червоних прапорів. Як відомо, підняття “прапора перемоги” торік дозволила Верховна Рада. Щоправда, внаслідок збурення громадськості Конституційний суд скасував обов'язковість вивішування цього прапора на державних установах. Проте в деяких обласних центрах їх таки вивішуватимуть поряд із державними синьо-жовтими знаменами.

При цьому, як показує практика, місцева влада не надто дбає про норму закону, за якою червоні прапори 9 травня повинні точно відповідати тому самому прапору, який свого часу радянські бійці підняли над Рейхстагом: на думку декотрих мерів та міськрад, годяться і прапори СРСР. Хоча бувають і зворотні приклади, і то в неочікуваних регіонах. Приміром, у Донецьку торік 9 травня червоних прапорів майже не було (зокрема, не вивісили такого на будівлі обладміністрації). “Ганебне” з точки зору частини виборців явище пояснили... нестачею червоних полотнищ. Щоправда, на цей рік, як пообіцяв ще 4 травня донецький мер Олександр Лук'янченко, їх “придбають за гроші спонсорів”.

Не всі міста зі значною часткою “червоного” електорату безумовно вітають червоні прапори. Так, у тому ж Запоріжжі місцева націонал-патріотична організація “Небо” оголосила... грошову винагороду за кожний червоний прапор, принесений у ці дні. «Ми їх просто купуємо, а звідки їх узято, нас не цікавить», - сказав Тижнюкерівник організації Ігор Артюшенко. Проте визнав, що націоналісти таким чином у першу чергу протестують проти рішення міськради вивішувати ці прапори.

А от, скажімо, в Севастополі з прапорами зовсім інша проблема. Минулого року під час заходів 9 травня тамтешні “регіонали” організували слідом за святковою ходою ходу під власними партійними прапорами. Чим кревно образили тамтешніх же комуністів, котрі образились на спробу партії влади “примазатися до Великого Подвигу” (ніби до нього мають більше відношення функціонери КПУ). Тож цьогоріч, з ініціативи міської адміністрації Севастополя, політичні сили міста пообіцяли відсвяткувати цей день зовсім без партійних прапорів.

При цьому в Севастополі таки встановили 1 (один) біг-борд з привітанням до Дня перемоги, що містить портрет Іосіфа Сталіна. Це зробив “Союз радянських офіцерів”, котрий торік розмістив портрети генераліссімуса на місцевих маршрутках.

Що стосується можливих конфліктів між лівими та проросійськими силами, з одного боку, та націонал-патріотами — з іншого, то на більшій частині України 9 травня має відбутися спокійно. Річ у тім, що цього року націоналістичні організації прийняли рішення відзначити День примирення та вшанування жертв Другої світової війни, котрий вся Європа відзначає 8 травня.

Зокрема, перший заступник голови ВО “Тризуб імені Степана Бандери” Андрій Тарасенко розповів Тижню, що “тризубівці” Києва ввечері 8 травня вшанують у Бабиному Яру “пам'ять націоналістів, загиблих за незалежність Батьківщини”, а 9 травня жодних акцій не планують. Про те ж сказав керівник київської УНСО Ігор Мазур (Тополя).

Аналогічна ситуація і в інших регіонах. “ВО “Свобода” не планує на Донбасі жодних акцій 9 травня”, - сказав Тижнюголова Горлівської міської організації “Свободи” Ігор Славгородський. - “8 травня зранку, разом з усією Європою, ми помолилися за загиблих у Другій світовій. Ми поставили свічки в храмі Київського патріархату. На завтра ніяких заходів не плануємо”.

Серед авторів 9-ти заявок на масові заходи в столиці 9 травня націоналістичних організацій немає. Водночас через ці заходи, особливо через ті з них, що будуть проводитись державною владою, буде перекритий рух у Парку Вічної Слави (з 8 ранку), на Хрещатику (з 06.00 до 23.00), а також вулиці Хмельницького, Прорізна, Інститутська, Городецького, Михайлівська, Софійська та частина Малої Житомирської (з 7.00 до 23.00).

Водночас конфлікти можуть статись на Галичині. Раніше місцеві ради Львівської, Тернопоільської та Івано-Франківської областей заборонили використання 9 травня радянської символіки (поряд із нацистською). Проте, наприклад, у Львові на відповідне рішення міськради вніс протест міський прокурор. Керівники місцевого осередку “Свободи”, котра є провідною політичною силою в міськраді, у відповідь пообіцяли “не допустити” на вулицях міста червоних прапорів. Нагадаємо, торік 9 травня у Львові вилилось у сутички між місцевими активістами й прибічниками лівих та проросійських рухів, котрі спеціально приїхали до міста з Криму та Донбасу для “вшанування ветеранів”.

Цього разу “гастролерів” не буде. Про це в коментарі Тижню заявив голова “Львівського антифашистського комітету”, комуніст Олександр Калинюк. Водночас він запевнив, що комуністи в будь-якому разі пройдуть з червоними знаменами. І не лише пад “прапорами перемоги”, а під своїми партійними прапорами - “адже Компартія з 1993 року діє в Україні законно і, принаймні, до виборів, є парламентською партією”.

За словами Калинюка, він мав 7 травня зустріч із головою Львівської облдержадміністрації Михайлом Костюком, і той “погодився” з правом комуністів на марш та пообіцяв гарантувати їхню охорону силами міліції. Якщо ж міліція не вбереже “червоних”, пан Калинюк обіцяє... подати до Європейського суду на президента Януковича — адже той, як гарант Конституції, повинен гарантувати право комуністів на всяткування 9 травня.

Львівські праві тим часом не розкривають, як конкретно збираються не допустити появи червоних прапорів. Наприклад, Богдан Галайко, керівник молодіжної громадської організації “Сокіл”, котра тісно співпрацює з ВО “Свобода”, і подала заявку на цілоденні заходи 9 травня на львівському Пагорбі Слави (саме туди зазвичай щороку йдуть демонстрації лівих), в коментарі Тижнюзазначив, що його організація жодних спеціальних планів з протидії “червоним” не має. “Але не виключена можливість, що активна молодь міста стихійно відреагує на провокації проти нашої історичної пам'яті у вигляді якихось провокативних гасел чи прапорів неіснуючої держави”, - прозоро додав він.

Окрім “Сокола”, заявки на участь на Пагорбі Слави подали ще кілька націоналістичних організацій. При чому дехто заявив не про політичний захід, а, наприклад, про “екологічну акцію збору сміття під назвою “Очистимо наше місто!” Відтак Львівська міськрада вирішила... заборонити всі без винятку акції в місті — окрім, звичайно, офіційного покладання квітів від чиновників та місцевих депутатів. З цією метою міськрада звернулась 8 травня до суду. На час здачі цього матеріалу рішення відоме ще не було. Проте джерела Тижняу Львові твердять, що воно вже готове. Нібито суд дійсно заборонить усі акції, але зробить це за кілька годин після завершення робочого дня, щоб ніхто не встиг подати скаргу.

Пильнувати за дотриманням заборони буде кому. Як раніше заявляв начальник львівської міліції, заходи безпеки 9 травня плануються “безпрецедентні” - на вулиці вийде 1,5 тис. правоохоронців.