Новини 2013-04-13 16:37

Експерти про рух Луценка: важко створити нову політичну організацію з "ветеранів"

Анонсоване Юрієм Луценком створення «народного руху за третю республіку» може посилити опозицію у випадку, якщо не діятиме під партійними гаслами та з політичними амбіціями. Про це в коментарі Тиждень.ua заявив політолог Вадим Карасьов.

«Гіпотетично створення громадського руху, який знизу підсилюватиме опозицію, – це непогано. Тому що є одна з вад нинішньої опозиції, що полягає в тому, що вона до того часу була недостатньо посилена народними низовими громадянськими рухами. Якщо цей громадський рух чітко відмежовуватиметься від політичних гасел, цілей та політичних завдань, якщо не претендуватиме на політику, на особливе місце в ній, тоді цей рух послаблювати опозицію точно не буде, скоріше підсилюватиме», – заявив Карасьов.

Втім, такі висновки були б однозначними, зауважує він, якщо б громадський рух утворили громадські діячі.

«Однак, ризик щодо цього громадського руху, щоби він не перейшов цю межу від громадянських завдань до політичних. Ризиком є те, що основні фронтмени цього руху – це все ж таки відомі і авторитетні політики. Уникнути такої персональної політизації і утриматися в рамках регламенту чисто громадської позиції і місії – от основне питання. Все залежатиме від того, чи зможуть вони, як кажуть, стати на горло своїй політичній пісні. Оскільки формат опозиції вже є, вона і так трьохголова… Щоб не вийшло так, що в нас буде дуже багато опозицій, і одна влада», – зауважує експерт.

Невтішні прогнози щодо перспектив такого громадського руху у коментарі Тиждень.ua висловив політолог Віктор Небоженко.

«Нам потрібна не ще одна партія, яка би конкурувала з партією «Свобода», «Батьківщина» чи УДАР, тому що там є свої лідери і їхній електорат дуже ревниво переживатиме створення ще однієї партії. Скоріше за все, повинен бути широкий рух, в якому би брали участь і як партійці, так і безпартійці. А все, що пропонує Луценко, – зібрати, грубо кажучи, «старих більшовиків», в яких є заслуги 10-річної давності… Така реанімація зараз неможлива – ні авторитаризму, ні Майдану. Я більше схильний бачити перспективи у молоді, ніж у тих, хто вже проявляв себе в політиці», – заявив політолог.

Небоженко також зауважив, що політики, що увійшли до нового руху могли би стати авторитетами.

«Створювати нову політичну організацію з людей, які 20 років були в політиці і часто - на її периферії, – це неправильний хід. Я думаю, що Луценко поспішив. В кращому випадку вони можуть бути носіями досвіду, експертами, але не лідерами певного політичного руху», – зазначив він, додавши, що все ж треба дати шанс ініціаторам руху проявитися.

Нагадаємо, екс-глава МВС Юрій Луценко анонсував створення громадського руху, який ставить перед собою мету «оновлення та будівництва країни». Він називає цю організацію «народний рух за третю республіку». До руху увійдуть Тарас Стецьків, Володимир Філенко, Юрій Луценко та Роман Безсмертний.

схожі новини