Новини 16:02

Експерт: результативність співпраці з МВФ залежатиме від виборів в Україні

Продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом, в тому числі продовження фінансування України, залежатиме в першу чергу від результатів проведення парламентських виборів. Про це в коментарі Тиждень.ua заявив директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

За словами експерта, МВФ ніколи не втручається в політичні процеси країн, однак, не залишають їх поза увагою.

«На перше місце результативність співпраці з МВФ ставлю те, наскільки прозорими, демократичними, у відповідності до міжнародних стандартів пройдуть ці вибори. Хоча підкреслюю, що МВФ ніколи не ставить політичні завдання чи запитання. Однак, як міжнародний фінансовий інститут не може обминути питання, як до країни ставиться світова спільнота. Акціонери МВФ – найкрупніші розвинені країни. І звичайно, якщо американський уряд чи Європа висловить занепокоєння рівнем прозорості виборів, то звичайно МВФ цю точку зору активно сприйматиме. Якщо вибори пройдуть відносно нормально з незначними порушеннями і будуть визнані міжнародною спільнотою, то шанси отримати повноцінну співпрацю з МВФ стрімко зростають», – зазначив експерт.

Наступними питаннями для продовження фінансування України, на думку економіста, МВФ ставитиме фінансування бюджету, платіжного балансу тощо.

«А потім, думаю, дивитимуться, як нова структура влади поведеться з основними терміновими завданнями, зокрема бюджетом, загальною економічною ситуацією», – додав він.

Водночас Юрчишин зауважує, що на сьогодні є високі ризики, що Україні не вдасться уникнути проблем і складнощів» без кредиту МВФ.

«Характер передвиборчої боротьби, домінування «чорного» піару, висування на перші позиції не позитивних і конструктивних пропозицій з боку тих чи інших кандидатів, – весь характер передвиборчої кампанії вказує на те, що ризики продовження такої діяльності (погіршення стосунків з МВФ – Ред.) високі», – зауважив експерт.

Втім, експерт наголошує, що у висновках МВФ посилатимуть лише на економічне становище в Україні.

«Звісно, у висновках (МВФ – Ред.) не буде безпосередньо політичних акцентів, але звичайно, якщо щось буде негаразд (під час проведення виборів – Ред.), то буде вказано, що бюджет не збалансований чи занадто оптимістичний, що не вирішене питання дефіциту як зовнішньоторговельного, так і бюджетного. В багатьох аспектах все залежить від акцентуації чи настрою тих, хто дивитиметься на Україну і даватиме рекомендації», – додає Юрчишин.

Нагадаємо, технічна місія Міжнародного валютного фонду відвідає Україну з 26 жовтня по 2 листопада.

МВФ в 2010 році схвалив програму stand-by, в рамках якої обіцяв до кінця 2012 року надати Україні кредит на загальну суму $15,5 млрд.

Фонд виділив перші два транші на суму $3,4 млрд, але в 2011 році припинив фінансування. Основною вимогою МВФ було підвищення ціни на газ для населення. Втім, український уряд на цю умову не погоджується.

10 жовтня на засідання ради директорів МВФ у Токіо вилетіла делегація України, що, за інформацією ЗМІ, мали намір запропонувати МВФ ще мінімум на рік продовжити дію програми stand-by.