Новини 2012-09-18 14:10

Рада підтримала у першому читанні закон про введення ув'язнення за наклеп

Верховна Рада має намір увести кримінальну відповідальність за образу й наклеп. За відповідний законопроект №11013 у першому читанні проголосували 244 депутата при мінімально необхідних 226.

При цьому Рада має намір додати в Кримінальний кодекс статті про наклеп і образу, які будуть трактуватися як злочини проти свободи, честі й гідності особи.

Парламент має намір встановити покарання за наклеп у вигляді штрафу в розмірі від 500 до 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8, 5-17 тис. гривень) або виправних робіт на строк до 1 року, за наклеп у публічному виступі або в ЗМІ - у вигляді штрафу від 1 000 до 1 500 неоподатковуваних мінімумів ( 17-25,5 тис. гривень), або виправних робіт на строк до 2 років, або арешту на строк від 3 до 6 місяців.

За наклеп, поєднаний з обвинуваченням особи в здійсненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, відповідно до законопроекту, передбачається штраф від 1 500 до 2 500 неоподатковуваних мінімумів (25, 5-42,5 тис. гривень), або арешт на строк від 6 до 8 місяців, або позбавлення волі на строк до 3 років.

За наклеп, здійснений з використанням свого службового становища, пропонується встановити штраф від 2 500 до 5 000 неоподатковуваних мінімумів (42, 5-85 тис. гривень), а за наклеп, що спровокував розлад здоров'я потерпілого - обмеження або позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

За образу пропонується встановити покарання у вигляді штрафу в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів (8,5 тис. гривень) або виправних робіт на строк до 6 місяців.

Образа в публічному виступі або ЗМІ, відповідно до законопроекту, обійдеться кривдникові в 500-1 000 неоподатковуваних мінімумів (8, 5-17 тис. гривень) або виправними роботами на строк до 1 року.

Нагадаємо, у травні 2010 року депутат Ради Василь Кисельов, що був на той момент позафракційним, запропонував парламенту ввести кримінальну відповідальність за наклеп, але його законопроект не був внесений до порядку денного Ради.

19 липня в Раді був зареєстрований законопроект депутата Верховної Ради від фракції Партії регіонів Віталія Журавського, яким пропонується ввести кримінальну відповідальність за образу й наклеп.

Після цього міжнародна організація "Репортери без кордонів" закликала депутатів відхилити законопроект Журавського, а генеральний секретар Ради Європи Турбьерн Ягланд виявив стурбованість щодо його можливого прийняття.

У цьому зв'язку, на думку Ягланда, ЗМІ повинні боротися за свободу слова, і не погоджуватися, щоб на медіа здійснювався тиск.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська заявила, що вважає, що цей законопроект неконституційний і суперечить міжнародним зобов'язанням України.

схожі новини