Новини 2012-06-08 09:45

В Україні двох корейців засудили до 8 років за шпигунство

По 8 років позбавлення волі отримали двоє громадян Північної Кореї, співробітники торгпредставництва КНДР в Білорусі Рю Сонгчель і Лі Тхекіль. Їх викрили в Україні співробітники СБУ при спробі отримати доступ до відомостей, що містять державну таємницю, пише газета «Сегодня».

«Прибувши до Дніпропетровська з Мінська, діючи за попередньою змовою, Сонгчель і Тхекіль намагалися завербувати представника конструкторного бюро «Південне», - розповів виданню високопоставлений прокурор Генпрокуратури.

«Їх цікавили секретні дані, що стосуються обладнання ракетно-космічної техніки, зокрема, паливних систем літальних апаратів», - зазначив співрозмовник.

Про контакт з іноземцями представник КБ «Південне» повідомив в управління СБУ - це йому зарахували, звільнивши від відповідальності.

За інформацією видання, співробітники спецслужби розробили оперативну комбінацію, підсумком якої стала так звана «контрольована поставка» в одному з дніпропетровських гаражів.

«Шпигунів брали «на гарячому», коли вони фотографували докторські і кандидатські дисертації з грифом «Секретно». Наукові роботи були присвячені новим прогресивним технологіям ракетних комплексів, космічних літальних апаратів, рідинних двигунів, систем постачання ракетного палива, інших ноу-хау. Офіційно в СБУ це справа не коментують», - пише газета.

За інформацією видання, засудивши обвинувачених до 8 років кожного, суд врахував обтяжуючу обставину – розголошення інформації нанесло б великої шкоди нацбезпеці України, а ракетно-космічна галузь КНДР отримала б доступ до технологій, заснованих на досягненнях українських ракетників, і значно розширила свої стратегічні можливості. Таємниці, за якими «полювали» торгпредставництва КНДР, за словами слідчих, дозволили б збільшити радіус дії і дальність північнокорейських ядерних ракет аж до території США.

За даними газети, не виключено, що вирок буде оскаржений. А якщо термін залишиться в силі, то будуть просити відбути його на батьківщині. В Україні і КНДР немає договору про взаємну правову допомогу, який передбачає таку процедуру.

Нагадаємо, академік Володимир Стрєлко раніше повідомив, що СБУ підозрює його у витоку за кордон таємної інформації. Вчений стверджував, що дії СБУ було інспіровано його недоброзичливцями. 

У свою чергу, в СБУ заявили, що Стрєлко просив своїх підлеглих переслати до США документи, які є конфіденційною власністю держави і не можуть бути передані третій стороні.

Пізніше глава СБУ Ігор Калінін повідомив, що Стрєлка не підозрюють у шпигунській діяльності.