Новини 11:43

Банкір, якого підозрюють у розкраданні півмільярда гривень, звинувачує СБУ у здирництві

Генеральна прокуратура перевіряє заяву банкіра Павла Борулька, якого звинувачують у розкраданні коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на суму 620 млн грн, про те, що високопоставлені співробітники СБУ вимагали у нього $10 млн.

Як пише газета «Коммерсанть-Украина», перевірку доручено заступникам генпрокурора Євгену Блажівському (курує питання дотримання законодавства, зокрема, співробітниками СБУ) і Анатолію Пришку (курує питання військових прокуратур, де, зокрема, розглядаються справи, порушені відносно співробітників СБУ). У Генпрокуратурі була створена спеціальна слідча група, яку очолив начальник Головного управління військових прокуратур Юрій Війтєв.

«Проводиться перевірка. Рішення про порушення справи відносно співробітників СБУ поки не ухвалене, але думаю, воно з'явиться на цьому тижні», - заявив Війтєв.

У своїй заяві, адресованій першому заступнику Генпрокурора Ренату Кузьміну, власник банків «Європейський», «Національний стандарт» і «Володимирський» Павло Борулько заявляє, що порушена СБУ щодо нього та його підлеглих кримінальна справа є «елементом вимагання хабара в особливо великому розмірі».

Як повідомляє Борулько, за два роки до порушення проти нього кримінальної справи,  він позичив $150 тис. начальнику департаменту контррозвідувального захисту економіки держави Андрію Кміту, з яким бізнесмен перебував в «дружніх відносинах».

«Упевнений, що особисті неприязні стосунки Кміта А. Ф. до мене виникли в період, коли я запропонував йому повернути $150 тис., які він позичив у мене для покупки будинку в селі Козин (Київська область), оскільки Кміт, напевно, вважав зазначену суму подарунком, який поверненню не підлягає. Зазначені грошові кошти Кміт мені повернув, зазначивши в травні 2010 року, що я нібито «вкрав» гроші і буду сидіти», - йдеться у заяві Борулька.

З кінця 2010 року, стверджує бізнесмен, начальник слідчого управління СБУ Іван Дерев'янко почав через посередника вимагати у нього хабар за закриття справи, порушеної за підсумками перевірок комерційних структур, де працював Борулько.

«У мене відбулося кілька зустрічей з адвокатом Юрієм Олександровичем Гайсинським, який раніше працював у прокуратурі (займав пост заступника генпрокурора – Ред.)... За пропозицією Гайсинського, я повинен був передати йому $2 млн для його знайомого - начальника слідчого управління СБУ Дерев'янка за вирішення питання щодо мене і моєї родини», - стверджує Борулько, зазначаючи, що у нього є аудіозапис однієї такої бесіди, яку він готовий надати Генпрокуратурі. Банкір платити відмовився, і в серпні 2011 року виїхав з України. 

Однак, згідно з заявою, уже у вересні через іншого посередника у Борулька вимагали  $1,3 млн за те, щоб не була арештована його дружина Алла Борулько.

Після цього, за словами банкіра, Гайсинський вимагав у нього $5 млн за вирішення питання з кримінальною справою, і він передав 5 млн гривень завдатку 21 листопада 2011 року. Однак, після цього, за словами Борулька, йому заявили, що «врегулювання ситуації коштуватиме $10 млн», ніби то через те, що справа про розкрадання коштів набула великого резонансу.

Згідно з заявою, Борулько погодився заплатити $10 млн за закриття справи. Однак, зробити цього не встиг, оскільки через тиждень, прибувши на зустріч до Білорусі, був затриманий співробітниками комітету держбезпеки, що діяли на основі постанови про оголошення банкіра в міжнародний розшук. Зараз Борулько перебуває в одному зі слідчих ізоляторів КДБ Білорусі.

В СБУ заяву Борулька називають спланованою акцією з дискредитації керівництва спецслужби. 

У відомстві заявляють, що за час розслідування цієї справи, на працівників спецслужби чинився тиск, їм погрожували. Тиск чинився і на тих, хто давав свідчення проти Борулька. «У лютому цього року свідок з близького оточення Борулька дав слідству викривальні свідчення щодо злочинної діяльності Павла Борулька. Увечері після допиту свідка знайшли мертвим у його власному офісі. Слідство перевіряє версію про скоєння умисного вбивства», - йдеться у заяві СБУ, де також вказується, що ще на одного свідка було скоєно замах з використанням вогнепальної зброї.

Крім того, в СБУ заявляють, що під час розслідування був затриманий один із співучасників злочину, у якого був вилучений план протидії слідству, залякування і підкупу свідків та «компрометації слідчих і керівництва СБУ за всяку ціну». 

В СБУ стверджують, що в заяві Борулька  викладено неправдиві факти, а сама заява направлена в Генпрокуратуру з метою «сприяти передачі кримінальної справи від СБУ до іншого органу досудового слідства, де для Борулька та інших учасників організованої злочинної групи буде більше можливостей уникнути кримінальної відповідальності». 

Банкір справді просить Рената Кузьміна змінити підслідність і передати справу на розслідування в Генпрокуратуру, а також порушити кримінальну справу відносно Івана Дерев'янка та інших «зазначених осіб» за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу («отримання хабара в крупному розмірі»; карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років).

Нагадаємо, СБУ порушила кримінальну справу за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу (передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна) за фактом привласнення співробітниками банків «Національний стандарт» і «Європейський» понад 444 млн грн коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. В ході розслідування фактової справи в окреме провадження було виділено справу щодо основного акціонера цих банків Павла Борулько, який, крім звинувачення в привласненні коштів, підозрюється також у вчиненні злочину за ч. 3 ст. 27 КК - за версією слідства, саме він виступав організатором злочинного угруповання.

За час розслідування встановлена сума розкрадених коштів зросла до 620 млн грн. Звинувачення за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу пред'явили сімом членам угруповання, троє з яких утримуються під вартою.

10 квітня СБУ повідомила про завершення розслідування цієї кримінальної справи.