Новини 2012-02-12 09:47

Український академік заявляє про звинувачення у шпигунстві з боку СБУ

Директор Інституту сорбції та проблем ендоекології (ІСПЕ) академік НАН України Володимир Стрєлко заявив, що СБУ підозрює його у витоку за кордон секретної інформації.

Так, 19 грудня, коли Стрєлко перебував у відпустці в США, співробітники СБУ вилучили комп'ютер в його приймальні. Про це академік, який до цих пір перебуває в США, телефоном  повідомив виданню «Дзеркало тижня. Україна».

За словами Стрєлка, перед відпусткою він мав службове відрядження на фірму MEL Chemicals, що займається розробками і виробництвом сорбентів для екології та медицини, зокрема для фільтрів тонкої очистки питної води від миш'яку і фільтрів для «штучної нирки».

Академік пояснює, що під час відпустки, коли з'являється більше часу, він запросив у своїх колег необхідні для роботи документи.

«Я, як завжди, просив співробітників інституту (через комп'ютер у своїй приймальні) надати потрібні мені публікації і деякі матеріали досліджень, посилав письмові розпорядження по роботі, готував інформацію про інститут в I-net, намагався оформити міжнародний науковий проект по радіохімії і багато іншого», - розповів Стрєлко.

«І цією, всім відомоїю в інституті особливістю моєї "відпустки" скористалися, щоб за допомогою заангажованих співробітників СБУ чинити на мене тиск як на директора, залякати, ізолювати від інституту і дезорганізувати актуальні роботи по сорбентам для медицини і для вирішення екологічних проблем Чорнобиля», - зазначив наковець.

Вчений стверджує, що дії СБУ було інспіровано його недоброзичливцями. «Ні на йоту не сумніваюся, що ця акція була інспірована», - зазначив він.

Стрєлко повідомив, що раніше СБУ вже проводила перевірки в інституті, і навіть порушила кримінальну справу за фактом розтрати службовими особами ІСПЕ чужого майна в особливо великих розмірах. Однак, на його думку, останній візит силовиків не пов'язаний з попередніми перевірками.

«Схоже, якісь впливові люди використовували співробітників відомства, наче дівчат за викликом. На таку думку наводить, зокрема, те, що, на вимогу заступника директора інституту В.Брея пред’явити припис про перевірку витікання інформації з інституту (який не проводить секретних робіт!) відповідний, дуже обтічного змісту документ було доставлено посильним тільки через кілька днів», - зазначив він.

«До речі, кілька років тому ми відстояли інститутські приміщення і територію в боротьбі з псевдоінвесторами-рейдерами, з несумлінними фірмами та багато чого іншого. І наші опоненти із завидною регулярністю організовували візити непрошених гостей зі СБУ», - додав Стрілко.

У відповідь на інформаційний запит «Дзеркала тижня», управління СБУ в Києві підтвердило факт перевірки законності дій співробітників ІСПЕ під час передачі інформації (наукових праць, у т.ч. досліджень, що проводяться в зоні відчуження ЧАЕС) по каналах мережі Інтернет. У той же час, в СБУ спростували, що 19 грудня їх співробітники проводили в інституті слідчі дії.

Нагадаємо, у травні 2011 року СБУ затримала двох громадян України, підозрюваних у співробітництві з чеською військовою розвідкою.

схожі новини