Новини 2012-01-01 10:02

Підрив запорізького Сталіна: 9 засуджених, штраф і новий пам'ятник

Рік тому, у новорічну ніч з 31 грудня на 1 січня 2011 року у Запоріжжі підірвали пам'ятник Йосипу Сталіну. Комуністи добилися засудження у цій справі членів «Тризуба» і на місці підірваного поставили новий пам’ятник.

Вибух стався на території Запорізького обкому КПУ. У результаті пам’ятник Сталіну було повністю зруйновано. Вибухом також вибило шибки на фасаді та дещо пошкоджено саму будівлю.

За цим фактом було порушено кримінальну справу. Міліція кваліфікувала дії зловмисників як «умисне знищення майна шляхом підпалу, вибуху чи в інший загальний небезпечний спосіб» (ч.2 ст.194 Кримінального кодексу України).

Зауважимо, що за кілька днів до цього, 28 грудня 2010 року, невідомі зафільмували, як вночі пам’ятникові зітнули голову електропилкою. Однак представники обкому КПУ заперечували наявність такого пошкодження.

Вже 10 січня всеукраїнська організація «Тризуб» заявила про масові арешти своїх членів за підозрою в руйнуванні пам'ятника Сталіну в Запоріжжі. 14 лютого представники громадськості заявили, що у СІЗО тризубівців катують, зокрема, б’ють, застосовують електрошок.

Наприкінці березня, а також у квітні суд відпустив тризубівців на поруки народних депутатів від «Нашої України».

На початку жовтня суд змінив обвинувачення активістам «Тризуба». Суть перекваліфікації статті 194 з частини 2 на частину 1 полягає у зменшенні кримінальної відповідальності.

Так, раніше збитки, завдані «обезголовленням» пам’ятника Сталіну, оцінювали у понад 370 тисяч гривень, то перекваліфікації обвинувачення вже йдеться про 109 тисяч гривень. Крім того, раніше підсудним загрожувало до 10 років ув’язнення, а після перекваліфікації - до 3 років позбавлення волі або ж штраф.

У цій справі на лаві підсудних опинилися 9 членів «Тризуба».

12 грудня Жовтневий райсуд Запоріжжя виніс вирок тризубівцям у справі про пошкодження пам’ятника Сталіну.

Так, Роман Хмара отримав 3 роки з відстрочкою 3 роки, Василь Лабайчук – 3 (відстрочка 1), Едуард Андрющенко – 2 ( відстрочка 1), Пилип Таран – 3 (відстрочка 1), Юрій Пономаренко – 3 (відстрочка 3), Василь Абрамів – 3 (відстрочка 2), Анатолій Онуфрійчук – 2 ( відстрочка 1), Олексій Зануда – 3 (відстрочка 2), Віталій Вишнюк – 3 ( відстрочка 1).

Також суд постановив відшкодування матеріальних збитків на суму 109 820 гривень.

Комуністи не виключають, що на відсуджені гроші поставлять пам'ятник Йосипу Сталіну в Луцьку.

Зазначимо, що у листопаді 2011 року Запорізький обласний комітет Компартії відкрив після реконструкції пам'ятник Йосипу Сталіну біля будинку обкому в Запоріжжі.

Пам'ятник установили в скляній прибудові біля входу до будинку, а сам обком обнесли металевою огорожею. З іншої сторони від входу, у такій самій прибудові, встановили пам'ятник Зої Космодем'янській.

У Всеукраїнській організації "Тризуб" імені Степана Бандери передбачають, що новий пам'ятник Сталіну у Запоріжжі довго не простоїть.

схожі новини