Новини 19:49

Експерт: Розрахунок за газ російськими рублями не вигідний ні Україні, ні Росії

Рішення про розрахунок російськими рублями за газ не матиме в короткостроковій та середньостроковій перспективі економічних вигод для України, а скоріше нестиме певні геополітичні переваги для Росії. Про це в коментарі Тижню заявив виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко.

«У цьому рішенні я більше бачу політичні переваги для Росії, втім, ні оголошення, ні введення такого рішення не матиме певних реальних економічних вигод для України», – стверджує Устенко.

«Так, справді достатньо велика частка зовнішньої торгівлі України припадає на Росію. Очевидно і те, що в Україні є хронічний дефіцит у торгівлі з Росією, бо український імпорт з Росії (в основному енергетичний) значно більший, ніж український експорт на її територію. Якщо ми перейдемо на розрахунки в російських рублях, то це вимагатиме від України постійної купівлі-продажу рублів, що в принципі означає збільшення і політичної, і економічної залежності України від Росії. Більше того, основним джерелом продажу рублів є центральний банк Росії. А отже, Україна частково буде імпортувати собі ту монетарну політику, яку проводить Російська Федерація», – стверджує експерт.

За його словами, оскільки розвиток Росії базується , в першу чергу, на можливостях енергетичного сектору та його ресурсної бази, то в майбутньому можуть очікуватись сильні коливання курсу національної валюти.

«Абсолютно очевидно, що в довготривалій перспективі, на яку зорієнтоване таке рішення, Російська Федерація не буде почуватися так добре, як зараз. Адже є чимало ознак, які свідчать про те, що Росія хворіє на так звану «голландською хворобу», тобто більша частина інвестицій приватного сектору, державної підтримки, направляється і зосереджується на енергоресурсах. Частка енергосекторів у ВВП країни – значна. Рано чи пізно Росія намагатиметься лікуватися від цієї хвороби, що може спричинити сильні коливання рубля», – зазначив Устенко.

Тим паче, курс російського рубля наразі більш мінливий, ніж української гривні, тому, за словами експерта, формування частини резервів НБУ у рублях, а це необхідно для проведення валютних торгів у рублях, додає ризиків для золотовалютних резервів України.

«Економіка Росії сильно залежна від експорту, а також від коливань цін на нафту-газ на світових ринках. І це означає, що ми піддаємо себе додатковому ризику, коли переходимо на розрахунки в рублях, адже для того, щоб торгувати в рублях, потрібно формувати в НБУ частину резервів в цій валюті. Уявіть собі, якому ризику ми піддаємо наш золотовалютний фонд, якщо ввести туди (навіть частково) рубль. Це додаткові ризики для НБУ», – повідомив він.

Втім, навіть Росії не зовсім вигідно переходити у розрахунки за контрактами з Україною в рублях.

«Варто не забувати, що левова частина українських контрактів з Росією складена в розрахунках доларами. З економічної точки зору в період нестабільності на світових ринках та девальвації рубля за останні місяці Росія зацікавлена в залученні твердої валюти до себе в країну. Тому переведення розрахунків в рублі і для неї не дуже вигідно», – додав експерт.

За прогнозами Устенка, рішення про розрахунки в російських рублях не реалізовуватиметься в короткотерміновій перспективі – щонайменше впродовж півроку.

Крім цього, за словами експерта, розрахунки за газ у рублях не зміцнять нацвалюту Росії.

«Я не думаю, що для Росії введення розрахунків з України в рублях зміцнить російський рубль. Навпаки, зниження надходжень у доларах (з боку України) все більше буде погіршувати валютну позицію РФ, а значить є ризики посилення девальваційного тиску на гривню», – пояснив він. 

Як повідомлялось, під час офіційного візиту української делегації до Російської Федерації 26 жовтня була досягнута домовленість про можливість розрахунку за російський газ в рублях. Про це повідомляє прес-служба Нацбанку України. Зустріч відбулася за участі голови НБУ Сергія Арбузова, в.о. міністра фінансів Росії Антона Сілуанова та керівництва Центрального банку РФ і  ВАТ "Газпром".

Прем'єр-міністр Микола Азаров заявляв, що зниження ціни на російський газ є необхідним рішенням для поліпшення зовнішньоторговельного сальдо України.

А депутат Верховної Ради, член парламентського комітету з питань економічної політики Олексій Плотніков (фракція Партії регіонів) припускає зниження ціни на газ для України після переходу на розрахунок за імпортований нею російський газ у російських рублях.

У квітні цього року президент Віктор Янукович назвав прийнятним перехід на розрахунки в рублях за російські енергоносії при зниженні їх вартості.

У вересні Україна імпортувала газ за двома цінами - 353,84 долара за тис. куб. м і 367 доларів за тис. куб. м.

схожі новини

Новини RedTram

Loading...