Новини 22:20

Експерт: нинішній курс Януковича залишить Україну у "сірій зоні" між Росією та Європою

Нинішній курс Януковича, який супроводжується внутрішніми репресіями, залишить Україну там, де вона не хотіла бути: "у сірій зоні" між Росією та Європою. Про це йдеться у статті американського експерта дослідницького центру The Brookings Institution та колишнього посла США до України Стівена Пайфера.

Пайфер зазначає, що останні 20 років зовнішня політика України була спрямована на те, щоб закріпити на геополітичній карті Європи свою незалежність та самостійність та відійти від ставлення до України як до окраїнної зони. Президент України Віктор Янукович зараз намагається це змінити.

Пайфер вказує, що в 1994 році, коли Вашингтон задумав розширення НАТО, заступник міністра закордонних справ Борис Тарасюк зустрівся з заступником Держсекретаря США Строубом Талботтом. Тарасюк тоді зазначив, що включення до НАТО Польщі та Угорщини викличе негативну реакцію Москви, але разом з тим поставить перед Києвом дилему: як Україні не стати сірою зоною небезпеки або ж прикордонною країною між ЄС та Росією? За словами Пайфера, мета була проста: поглибити зв’язки між Заходом та Україною і тим самим переконати Київ, що він не стане самотньою околицею, внаслідок розширення НАТО та перекроювання геополітичного ландшафту.

Неперетворенню України на таку зону мало служити посилення зв’язків з НАТО, котре відбувалось за президента Кучми та, особливо, за Ющенка.

Експерт вказує, що хоча за Януковича зближення з НАТО дещо пригальмувалось, проте активного розвитку набули відносини з ЄС.

«І хоча деякі західні країни жалкували, що Київ більше не прагне вступити в НАТО, проте ближчі відносини України з ЄС здавалися хорошою відповіддю на питання Тарасюка, поставлене в 1994 році», - пише він.

Разом з тим, це зближення зараз в небезпеці через арешт Тимошенко.

Парламентарі з країн ЄС вже говорять, що шанси на ратифікацію угоди нульові, доки Тимошенко залишається у в’язниці.

Пайфер вважає, що оскільки ЄС зіткнувся з проблемами єврозони, то нехтування Януковичем демократичних принципів дає можливість країнам, які скептично ставились до відносин з Києвом, привід, щоб протистояти цьому.

Крім того, відносини України з окремим країнами вже почали заморожуватись, оскільки Януковича розглядають як ще одного Лукашенку.

«Янукович, здається, визнає ризики ізоляції, особливо для його відносин з Кремлем. Українці розчаровані тим, що хоча в 2010 році Київ задовольнив основні вимоги Росії, проте Москва у свою чергу мало що зробила з питань, які мають важливе значення для України. Погіршення відносин між Україною та Заходом, швидше за все, надасть Росії сміливості більше тиснути на Київ», - вважає експерт.

На думку Пайфера, таким чином, нинішній курс Януковича, який супроводжується внутрішніми репресіями залишить Україну там, де вона не хотіла бути: "у сірій зоні" між Росією та Європою.  

схожі новини