Новини 2011-10-17 08:35

Євросоюз висунув Януковичу "жорсткі" умови зустрічі в Брюсселі

Керівництво Євросоюзу повідомило Київ про умови, за яких візит президента України Віктора Януковича, запланований на 20 жовтня до Брюсселя, може відбутися.

Про це пише газета «Коммерсанть-Украина» у матеріалі «Встречные предположения» з посиланням на власні джерела в Брюсселі.

«Єврокомісія передала Януковичу неофіційне повідомлення про те, що не буде проводити переговори з ним до тих пір, поки він не продемонструє рішучої реакції з справі Тимошенко. До вівторка-середи Янукович повинен вирішити це питання», – зазначив співрозмовник.

В ЄС не вимагають звільнення Юлії Тимошенко в зазначені терміни, розуміючи, що це неможливо. Співрозмовники видання очікують прийняття парламентом і підписання президентом закону про гуманізацію Кримінального кодексу в тій редакції, яка гарантує повну реабілітацію лідера «Батьківщини» при розгляді апеляції. Втім, цим вимоги ЄС не вичерпуються. Брюссель наполягає на об'єктивному розгляді кримінальних справ у відношенні інших опозиційних політиків і на їх допуск до участі в парламентських виборах, а також має намір вимагати від Києва «певних змін виборчого законодавства».

«Відносини між Україною та ЄС вже не будуть такими, як раніше», - заявив один з європейських дипломатів.

Крім цього, за даними видання, щодо переговорів з приводу угоди про асоціацію, то сторони не дійшли згоди щодо експортних мит на шкіру великої рогатої худоби, лом чорних і кольорових металів, насіння соняшника. Україна також як і раніше наполягає на введенні перехідного періоду для доступу українських автоперевізників на ринок ЄС (Брюссель відмовляється відкривати транспортний ринок для українських підприємців – Ред.). Триває дискусія про гарантії транзиту газу по території України та про перехідні періоди відміни імпортних мит для європейських автомобілів.

У разі якщо 19 жовтня всі ці позиції будуть закриті, Віктор Янукович отримає можливість офіційно оголосити в Брюсселі про завершення переговорів про ЗВТ з ЄС.

Ці питання напередодні візиту Януковича повинен узгодити перший віце-прем'єр Андрій Клюєв під час переговорів з комісаром ЄС з питань торгівлі Карлом де Гухта 19 жовтня.

Втім, інші співрозмовники видання стверджують, що в Києві готуються і до «негативного варіанту» - скасування візиту президента у випадку, якщо позитивний підсумок його поїздки не буде очевидний. Саме з цієї причини на сайті президента досі немає відповідного анонсу, а в МЗС стверджують, що дата поїздки поки не узгоджена. При цьому в зовнішньополітичному відомстві анонсують більш пізні терміни, заявляючи, що 21-24 жовтня Янукович має намір відвідати Кубу і Бразилію.

«Не виключено, що ми (українська сторона – Ред.) самі оголосимо про відсутність візиту в графіку на 20 жовтня», - заявив виданню український дипломат.

Нагадаємо, за інформацією "Української правди", президенту Віктору Януковичу було офіційно передано запрошення відвідати Брюссель 20 жовтня.

Як відомо, проведення зустрічі Януковича і Баррозу 20 жовтня опинилося під сумнівом в зв'язку з засудженням Юлії Тимошенко до 7 років тюрми.

За словами дипломатів, враховуючи настрої в Брюсселі, українська сторона спробує зробити так, що ініціатива перенести візит виходила з Банкової, а не від Євросоюзу