Новини 2011-10-10 15:22

Євразійський союз може не виправдати очікувань Путіна

Професор історії Колумбійського Університету Марк Мейзовер вважає, що Євразійський союз може не виправдати очікувань Путіна та радить Росії звернутися до прикладу Туреччини. Про це він написав у своїй статті для The Guardian

Коментуючи ініціативу Путіна зі створення Євразійського союзу, Марк Мейзовер заявляє, що історичні прецеденти існування подібних союзів, і в першу чергу СРСР, не є обнадійливими. Він, зокрема, зазначає, що Радянський Союз намагався впливати на країни Близького Сходу, Африки та Південно-Східної Азії. Проте, такі спроби утримувати велику сферу впливу коштували СРСР в економічному сенсі більше, ніж він отримав взамін.

На думку Мейзовера, якщо ініціатива Східного Партнерства ЄС, віддає спробами «переформатувати регіон за зразком раннього польсько-литовського королівства, коли купці та ідеї легко подорожували між Балтійським та Чорним морем, то путінський Євразійський союз, здається, застряг в радянському часі».

Історик також зазначає, що якщо посиливши економічні зв'язки з південними сусідами (Киргизстаном, Таджикистаном), Росія одночасно віддалиться від потужних західних та східних сусідів, то вона в значній мірі програє. На його думку, це може скінчитись не поштовхом до розвитку економіки, а її гальмуванням. Через це, на думку Мейзовера, «Росія заплатить високу ціну за свою старомодну мрію про імперську славу».

Мейзовер вважає, що Росія має винести урок з невдач СРСР. У зв’язку з цим, історик вказує на досвід Туреччини. Так, президент Туреччини початку 90-хх. Тургут Озал в зовнішній політиці проводив лінію на утворення союзу тюркомовних держав. Його наступник, теперішній прем’єр-міністр Таїп Ердоган також проводить певний тип постімперіалістичної зовнішньої політики. Проте, така модель, на думку Мейзовера, є набагато потужнішою за модель попередника завдяки тому, що вона орієнтована на країни колишньої Османської імперії на Балканах та на Близькому Сході, а не на пострадянські чорноморські та каспійські республіки. Важливим, на думку, Мейзовера, є також те, що така політика є додатковою, а не альтернативною до світової та європейської орієнтації Туреччини. 

схожі новини