Новини 2011-09-23 07:34

Від сьогодні валюту продають лише за паспортами

З 23 вересня набуває чинності постанова Національного банку України, у якій запроваджується обов’язкова ідентифікація громадянина при здійсненні валютно-обмінних операцій та зберігання інформації про покупця.

В НБУ підкреслюють, що при здійсненні валютно-обмінної операції на суму до 50 тисяч гривень у фінансовому документі зазначатиметься резидентність клієнта, його прізвище, ім'я та по батькові. Для цього клієнт повинен пред'явити документ, що засвідчує його резидентність.

«Це може бути будь-який документ, що може засвідчити резидентність особи: як паспорт, так і інший документ, що посвідчує особу», - пояснюють у Нацбнку.

Також, у НБУ зазначають, що фізособа зможе обміняти в одному банку протягом дня валюту на суму 150 тисяч гривень, а не 80 тисяч гривень як це здійснювалося раніше.

«Для забезпечення контролю за дотриманням ліміту операцій банки зобов'язані будуть вносити особисті дані клієнта до системи банківського обліку», - пояснили у НБУ.

З метою мінімізації ризиків операцій з готівкою на суму від 50 тисяч гривень до 150 тисяч гривень здійснюватиметься повна ідентифікація фізичної особи відповідно до законодавства про відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом.

Раніше ця норма становила від 50 тисяч гривень до 80 тисяч гривень.

Крім того, фізичним особам надається можливість здійснювати операції з продажу готівкової іноземної валюти за гривні через банкомати.

В Нацбанку переконують, що інформація щодо фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку в процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам під час надання послуг банку, є банківською таємницею, має обмежений доступ і може бути розкрита третім особам тільки в законодавчо встановленому порядку.

Такі нововведення в НБУ пояснюють вимогами міжнародної Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF).

У свою чергу, експерти вважають, що ці вимоги вводяться також для ліквідації тіньових фінансових потоків, зокрема, «зарплат у конвертах».

Водночас, більшість економістів сходяться на думці, що контроль НБУ за валютними операціями лише зажене цю галузь «у тінь». При цьому можуть виникнути технічні проблеми, які унеможливлять моніторинг, а відповідно і контроль, за обмінними операціями з боку НБУ.